/КРОСС/Служебното правителство е формирано и при работата си ще спазва стриктно принципите на експертност и надпартийност, заяви президентът Росен Плевнелиев. Той посочи, че служебното правителство е възможност за реализиране на важни държавни политики, сред които са подписването на споразумението за партньорство с ЕК за периода 2014 - 2020 година, стартиране на процедурата за влизане в Единния банков надзорен механизъм на ЕС като първа стъпка за влизане в Европейския банков съюз, както и програмата "България в НАТО - 2020".
Държавният глава посочи за служебен министър-председател професора по конституционно право Георги Близнашки.
Властта се връща при своя суверен, заяви проф. Близнашки в изказването си.
Проф. Георги Петков Близнашки е роден на 4 октомври 1956 г. в с. Скравена, Софийска област.
Възпитаник е на Английската езикова гимназия и на Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски", специалност „Право". От 1983 до 1987 г. е асистент, до 1990 г. е старши асистент, а от 1988 г. е доктор по конституционно право с тема на дисертацията „Правно положение на постоянните комисии в Народното събрание".
От 1990 г. до 2004 г. е главен асистент по Конституционно право на Република България, Катедра „Конституционноправни науки" на Юридически факултет на СУ. От 2009 г. е професор по конституционно право на Република България.
Проф. Георги Близнашки развива богата академична дейност. От 2011 г. е член на Факултетния съвет на Юридическия факултет на СУ. Преподава дисциплини в бакалавърски и магистърски програми на СУ, ЮЗУ „Неофит Рилски"-Благоевград, ВСУ „Черноризец Храбър" и Нов български университет.
През първата половина на 90-те години Георги Близнашки е бил експерт към Националната кръгла маса, експерт към Конституционната комисия на Великото народно събрание и народен представител в 36-то Народно събрание. През 2004-2005 г. е експерт към Комисията за изменения и допълнения в Конституцията на Република България, образувана от 39-то Народно събрание.
През 2005-2006 г. е наблюдател в Европейския парламент, а през 2007 г. депутат в ЕП, член на Конституционната комисия и на Комисията по вътрешния пазар и защита на потребителите.
В периода 2005-2009 г. е народен представител в 40-то Народно събрание, член на Комисиите по образование и наука и по европейските въпроси.
През февруари 2014 г. оглавява Инициативния комитет за произвеждане на референдум за изборна реформа.
Автор е на повече от 70 научни трудове на конституционно-правна тематика - монографии, студии и статии.