Сливен /КРОСС/ Община Сливен започна почистването на река Новоселска от вливането й в Асеновска река до Градинския мост. За предприетите спешно аварийни дейности по възстановяване проводимостта на реката са предвидени около 60 000 лева, съобщи общинското ръководство днес. Общината е обследвала всички 51 водни обекти на своята територия - реки, дерета, малки водоеми, отводнителни канали. Под постоянно наблюдение са и седемте микроязовира. Стените и дигите им не крият опасност. Язовир Асеновец не е достигнал резервния си обем и не е потенциално опасен.
Всички реки на територията също са обследвани. Има участъци с деформации и е необходимо възстановяване на подпорните стени, но не съществува опасност. След почистването на по-тесните реки Новоселска и Селишка, мерки ще бъдат взети и за река Асеновска. За няколко месеца трябва да завърши корекцията на всички реки в града.
„Хидравличните изчисления сочат, че старото корито на Асеновска река е било широко около 32 метра и може да се намали до 16 метра. При такава ширина на коритото е направена и новата корекция в района на пазара и на Клуцохорския мост. Река Асеновска има достатъчно резервен обем за да поеме водите от водосборната и област", посочи днес заместник-кметът по строителството и устройство на територията инж. Иван Манчев.
„Общините трябва да разполагат с финансов ресурс за превантивна дейност, а това не може да стане без участието на държавата. Правили сме предложения до Министерство на регионалното развитие, Министерството на инвестиционното проектиране и до Междуведомствената комисия по бедствия и аварии тези обекти да влязат в една програма и приоритетно да се изпълняват проекти за реки и дерета и реконструкция и ремонти на водни площи, язовири и др.", каза заместник-кметът.
Вторият участък, който ще възложи общината за почистване на растителността и коригиране на дъното, е от Текстилната гимназия към Селището.