/КРОСС/ Ръст на чревните инфекции в разгара на отпускарския сезон отчитат лекарите от Клиниката по инфекциозни болести в Пловдив. На лечение там са настанени 55 пациенти. Всички те са пострадали след консумация на недобре измити храни.
70% от настанените за лечение с чревни инфекции са деца.
"Голяма част са деца, които се връщат от морето. Свързват заболяването не толкова с консумацията на рискови храни, колкото с ползването на морската вода. Консумират се различни салати от морски дарове, не всички след термична обработка. Те са изключително опасни", каза за БНТ проф. Мариана Стойчева, н-к на Клиниката по инфекциозни болести в УМБАЛ "Св.Георги" - Пловдив.
Освен морската вода, риск крият и не добре измитите плодове и зеленчуци. Изключително опасни в този сезон са и дюнерите. Според медиците майонезните сосове в тях са сериозна предпоставка за попадане в болница. Съветът на лекарите е още при първите симптоми да се търси специализирана помощ. Така ще се избегнат тежки усложнения.
"Протича с остро начало - с температура, повръщане, диария, болки в корема. Температурата може и да не бъде висока", посочи Стойчева.
Храните могат да отключат и хепатит А, предупреждават лекарите. Засега такива случаи не са констатирани. Медиците обаче не изключват появата им, особено след наводненията и удавените в много райони животни. Лесна превантивна мярка срещу болестта остава редовното миене на ръцете.