Мая Манолова: България не е президентска република
Секция: ПОЛИТИКА
06 Август 2014 08:58
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Мая Манолова: България не е президентска република

/КРОСС/ „Вложих много енергия и сърце в работата си като зам.- председател на Народното събрание, но като че ли в съзнанието на хората останаха шегите и закачките, анимационните филмчета", заяви Мая Манолова в интервю за ВTV.

„Бих искала да бъдат запомнени приетите законопроектите. За първи път НС се отвори истински за гражданите, които участваха в публични обсъждания и писането на законопроекти. Звънецът не означава, че сме си свършили работата, работата продължава. Работата в НС е отговорност, това не са представителни функции, а отговорност и грижа за хората. Това лековато неглижиране на работата на НС - това отива на Борисов. Такова беше и поведението на ГЕРБ - неглижиране на парламента, уронване на неговия имидж. Това обаче не работи за институциите, за спокойствието и стабилността, за които уж се обявяват ГЕРБ", отбеляза Манолова.

„Това е огромна крачка напред, която тепърва, предполагам, ще бъде оценена. Този парламент и това ръководство беше доста спестовно по отношение на харчовете на депутатите и на администрацията. Миналата година, като жест от парламента, в бюджета бяха върнати 26 млн. лева. Всичко това отиде за коледни надбавки за пенсионерите. През тази година близо милион бяха спестени от депутатските отсъствия - пари, които ще отидат за благотворителни каузи", посочи Манолова.

„България не е президентска република, колкото и да му се иска да президента Плевнелиев, и може би никога няма да стане. България е парламентарна република и президентът няма правомощие, с което да задава задачи на нито едно правителство, включително и на служебното. Това беше доста агресивна реч", каза Манолова в коментар на назначеното от Росен Плевнелиев служебно правителство.

„Със сигурност проф. Близнашки знае какво е писал през 1994 г. в един от неговите трудове за парламентарното управление, в което той казва какви са функциите на служебното правителство - изпълняване на въпроси от текущата вътрешна и външна политика и подготовка на изборите. Не може да изпълнява политическа програма и задачи, каквито се опитва да възложи президентът. Тази реч бе по-подходяща за старта на предизборна кампания или старта на кампанията на Плевнелиев за втори президентски мандат, защото не съответства на назначаването на едно служебно правителство. Служебното правителство трябва да бъде политически неутрално. В речта на президента се видя неподправен опит за реванш, а сред новите служебни министри има достатъчно авторитетни имена, които не биха плюли върху репутацията си, за да бъдат употребени за политически поръчки", отбеляза Манолова.

„Състоянието на държавата е ясно: резерв от близо 9 млрд. лв., дълг под 20%, събираемост около 47%. Обичайна практика на правителството на ГЕРБ беше да бави плащанията за бизнеса с месеци, сега става дума за спрени европейски програми заради нарушения, извършени по време на управлението на ГЕРБ. Тези нарушения са отстранени. Тази театралност на Плевнелиев не е коректна към публиката", каза Маноллова в коментар на твърденията за необезпечени договори и неразплатени от кабинета „Орешарски" сметки.