Плевнелиев се амбицира да вкара България и в Еврозоната до 2020 г.
Секция: ПОЛИТИКА
07 Август 2014 08:01
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
 Плевнелиев се амбицира да вкара България и в Еврозоната до 2020 г.

/КРОСС/ Президентът Росен Плевнелиев възложи нова амбициозна поръчка на служебното правителство - да задейства процедурата за присъединяване на България към еврозоната до 2020 г. Важният приоритет бе споменат от държавния глава в обширно интервю за агенция Ройтерс и не фигурираше в програмата на служебното правителство, очертана при представянето му във вторник. Идеята надхвърля правомощията на един временен кабинет, какъвто е служебният, тъй като изисква дългосрочно усилие и публичен дебат, посочва „Сега”.

 

Освен това българското общество е силно скептично към въвеждането на европейската валута. Последното проучване на института "Отворено общество" показа, че 65% от запитаните са категорично против. Сондаж на Евробарометър няколко дни по-рано пък обяви почти равен резултат на гласовете "за" и "против" - съответно 41 и 42 на сто.

Дотук служебното правителство вече бе натоварено със задачата да подпише споразуменията за партньорство с ЕС и с НАТО до 2020 г., да започне процедура по влизането на България в Европейския банков съюз, да размрази двете спрени оперативни програми "Околна среда" и "Регионално развитие", да създаде енергиен борд и да даде тласък на ключови реформи в правосъдието, енергетиката, електронното правителство, образованието и т.н.

Президентът потвърждава пред Ройтерс, че служебното правителство ще изготви нов проект за актуализация на бюджета и ще вдигне фискалния дефицит от планираните 1.8% от БВП на малко под 3%, както предвиждаше и неприетият план на кабинета "Орешарски". Одобрението му обаче трябва да дойде от следващия парламент, като намерението е част от тези бюджетни средства да отидат за забавеното разплащане със строителите на магистрали и пътища.

Президентът се ангажира, че служебният кабинет ще съкрати разходите с около 100 млн. евро, за да освободи средства, с които да плати на ЕК наложените ни глоби, за да бъдат размразени еврофондове в размер на 2 млрд. евро.

Плевнелиев обяснява още, че съдбата на поставената под специален надзор Корпоративна търговска банка ще се реши не по-рано от средата на октомври, т.е. след два месеца, когато ще станат известни и резултатите от проверката на състоянието на трезора. "В момента никой политик или правителство не могат да сторят нищо друго, освен да изчакат резултата от международния и вътрешния одит, а служебният кабинет напълно ще подкрепи това, което реши БНБ", обяснява президентът.