Вера Чочкова: Омерзена съм, но не се отказвам лесно
Секция: Интервюта
07 Август 2014 09:26
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Вера Чочкова: Омерзена съм, но не се отказвам лесно

/КРОСС/ - Г-жо Чочкова, огорчена ли сте от проваления избор за поста главен съдебен инспектор, след като двете със съдия Теодора Точкова усърдно се подготвихте за него, а на финала Народното събрание не положи усилия да го проведе?

- Огорчението не може да обхване целия спектър от чувства, които изпитвам. На първо място е омерзение, защото станахме свидетели на лекотата, с която народните представители пренебрегват конституцията с обяснението, че изборът за главен съдебен инспектор е маловажен и не е сред приоритетите на парламента. Не мога да приема подобен род политическо говорене. Освен че не е конструктивно, не е и държавническо, а е безотговорно. За мен е очевидно, че политическата система засега отказва да създаде необходимите условия, за да бъде съдебната власт независима.

- Според вас имат ли шанс „непартийните" кандидати за този пост?
- Според мен изборът на главен съдебен инспектор не е политически по подразбиране и именно защото не е такъв, предизвика конституционна криза, криза на държавността - партиите не може да постигнат консенсус, защото всяка от тях се притеснява, че другата може да получи по-голямо влияние върху съдебната власт, ако овладее и този лост за въздействие върху съда. Всичко това пък предизвиква чувството на отвращение. Същевременно е и унизително, защото широката подкрепа, която по конституция трябва да получи кандидатът за главен съдебен инспектор, се схваща от парламентарно представените
партии единствено и само като задкулисно споразумение. Изводът, който се налага, е, че „надпартиен" кандидат няма никакви шансове да събере необходимия брой гласове, за да бъде избран. А това е тъжно, много тъжно, защото красноречиво илюстрира нивото на политическата класа и нрави у нас. В същото време не съжалявам, че се съгласих да бъда номинирана, защото такъв вид признание от колегите е огром на чест, а подкрепата, която получих, заличава всички негативи.

- Пренебрежението на парламента към този избор напомня, че когато магистратите трябва да се „възпроизведат" чрез политиците за някаква професионална позиция, изпадат в недопустима зависимост от политически съображения. Не е ли обидно?
- Не, не мисля, че процедурата за избор на главен съдебен инспектор в Народното събрание по дефиниция включва и недопустима зависимост, поради логиката на разделението на властите. В случая говорим за ценностна система и етапи на израстване на политиците, които следва да надскочат тяснопартийните си интереси, за да се произведе цивилизован, полезе за съдебната система и оттам за обществото избор. Напълно е възможно в условията на все още разколебана ценностна система по отношение на чувството за държавност такъв избор отново да не се състои, защото не съществува пречка да бъде издигнат и избран и партиен фаворит. И така, все в този цикъл, докато стигнем по-висок етап от развитието си като държава и общество. Иначе и към момента преките резултати от партиен избор са налице - загуба на и без това разколебаното доверие и съпротивата на колегите да участват в някакви ритуали, в които човекът е без значение.

- Има ли нужда от промяна в работата на инспектората?
- И за непосветените не остана съмнение, че в този вид органът няма достатъчно полезен потенциал. Затова е нужна качествена промяна в дейността му. Компетентността и дейността на инспектората са тясно свързани с фигурата на главния съдебен инспектор и отсъствието на такъв в момента води до вегетативно състояние. Да, извършват се проверки съгласно приетата годишна програма и какво от това, след като те нямат нужната дълбочина, систематизация, анализ и отчетност. От стенограмите на заседанията на Висшия съдебен съвет (ВСС) се вижда, че те протичат без участието на представител на инспектората. Ресурсът на инспектората е крайно необходим, за да работи и ВСС, най-вече отделните му комисии, в пълен капацитет. Не искам да обиждам никого, но инспекторът вече не е новосъздаден орган и изискванията към неговата дейност трябва вече да са много и при това завишени.

- Бихте ли се кандидатирали отново за главен съдебен инспектор?
- Не съм взела решение. Първо е спорен въпросът дали трябва да се открива нова процедура от следващия парламент. Отчитам и факта, че очевидно според парламентарно представените партии, които според мен ще намерят място и в следващия парламент, нуждата от реформиране на дейността на инспектората не е сред приоритетните им цели. От друга страна, не се отказвам лесно и без това да се разбира като непреодолимо желание да седна на стола на главния инспектор, бих опитала отново. Мотивацията ми в този вариант идва от факта, че през 2015 г. съставът на инспектората ще бъде почти изцяло обновен и новият главен инспектор би могъл да осъществи реформите в дейността му с екип, който не е свързан с вече формираните и неработещи според мен практики. Не поставям под съмнение професионализма на сега действащите инспектори, а методите на работа, които са наложени от главния съдебен инспектор.

- Съдиите от Върховния касационен съд (ВКС) не искат „свой", а достоен кандидат за председател на ВКС. Вярвате ли, че ВСС ще се съобрази с очертания от тях профил на наследника на Лазар Груев?
- Да, вярвам, но само след силен натиск от професионалната общност и външен от ЕК. Смятам, че изборът на председател на ВКС е определящ за бъдещето на съдебната система от гледна точка на стремежа ни да бъдем държава с добро правосъдие - такава, в която съдът е хармонизиращ, справедлив и предвидим социален регулатор. В случай че отново прозират опити за зад кулисно лобистко кадруване, ситуацията би могла да стане революционна.

- С какво се справи или не успя бившият министър на правосъдието Зинаида Златанова според вас?
- За мен един министър би могъл да бъде определен като успешен, когато не само е формулирал абстрактно решения приоритети, а е успял да ги реализира в рамките на мандата си. В състояние на безкрайно реформиране на съдебната система никой не иска да слуша приказки за правосъдието, а очаква активност, диалог, решение резултат. На следващо място, с оглед ролята си на регулатор във ВСС министърът следва да се пребори с лобистките уклони във ВСС и да осигури прозрачност в кадровата политика, последователна и разбираема практика на ВСС. Смятам, че това не е кауза пердута, както може би звучи. Успешният министър следва да предприеме непопулярни мерки, като например преоценка на щата на Министерството на правосъдието.
В този контекст г-жа Златанова за мен не е безусловно успешен министър, но с уговорката, че
вероятно факторът време, краткият й мандат не й позволи да реализира потенциала си.

- Последните междинни оценки на Брюксел за напредъка в правосъдието и вътрешните работи не бяха никак ласкави. Продължават ли магистратите да са длъжници на обществото?
- Доверието към съдебната система е ниско, а това е признак за отсъствието на, хайде не дори добро, а поне на нормално правосъдие, особено по гражданските и търговските дела. Укрепването на доверието в съдебната система изисква стриктна проверка с много високи изисквания към кандидатите на входа на съдебната власт, а след назначаването им - и грижа за тях, инвестиране в продължаване на образованието им и запазване на интегритета им. Само така се постига по-одухотворено, компетентно, справедливо правосъдие, от което обществото има нужда. Именно кадровата политика е проблем и не е тайна, че в системата навлязоха хора, които не притежават нужните качества, за да правораздават. Професионалната общност в голямата си част остана апатична към този процес и той се задълбочи. Системата не намери и достатъчно твърдост да изреже инфектираните места, така че да започне оздравяване. В същото време и обществото не постави достатъчно високи изисквания към политиците да приемат регламент, който да блокира подобна дейност. Всички ние като общество имаме вина, а не само професионалната общност.

 

Вера Чочкова е съдия от кариерата. През 1998 г. започва работа в Софийския районен съд, а от 2004 г. е в Софийския градски съд. Кандидатурата й бе издигната от 12 нейни колеги в Софийския градски съд заради опита и почтеността й.

 

Лилия Христовска

„Преса”