Политолог: Случаят „Костинброд“ не може да се повтори
Секция: ПОЛИТИКА
10 Август 2014 11:05
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Политолог: Случаят „Костинброд“ не може да се повтори

София /КРОСС/ Идеята да има служебен министър на изборите е моя. Вероятно причината да не съм аз е, че имах някои радикални идеи като това да се направи оценка на административната част по подготовката на изборите като в тяхната подготовка са включени ГРАО, МВнР и няколко други по-малки агенции, коментира пред БНР политологът Димитър Димитров, който се сочеше за фаворит за министър на изборите в служебния кабинет.
Димитров заяви, че в рамките на това изборно законодателство съществува поле от регулации, които са вътрешноведомствени за ГРАО и МВР, в които по силата на чисто особения статус на вътрешноведомствените наредби, по които се извършват дейностите, остава и сегмент на не много прозрачна дейност.
Според Димитров има други решения, които могат да направят изборния процес по-прозрачен.
Влизането на такъв експерт, служебно овластен, размества сегашното разположение на властовите ресурси, в което ЦИК се назначава от партиите. ЦИК е основният организатор на изборите и въпреки че имаше голям натиск да се превърне в професионален орган, в край на краищата видяхте в какво се е превърнал - в едно доста раздуто тяло, в което партиите изпращат хора. Идеята за това по силата на служебно положение ограничен кръг експерти да се опита да направи оценка на тази част, от която по-малко прозрачен процеса донякъде се дублира. Това е отчасти проблемът, но е спорно решението.
Димитров сподели и очакванията си към служебния министър на изборите. Първоначалната идея беше самият министър да оглави Изборния борд или да работи в много близко сътрудничество с него, от което могат да произтекат две конфигурации. По-конструктивният вариант е министърът да се заеме с важните въпроси - активното избирателно право и регистриране на избирателите и избирателните райони в чужбина.
Според политолога случаят „Костинброд" не може да се повтори.
Няма как да има Костинброд, защото сегашният закон предписва изключително подробно подробностите - коя ще бъде печатната база, какво ще трябва да върши. Ако се организира Костинброд, несъмнено ще е съзнателно организиран.