/КРОСС/ Изплащането на гарантираните влогове на спестителите в Корпоративна търговска банка може да стане след като приключи проверката на финансовото състояние, е записано в писмо на министъра на финансите Румен Порожанов и управителя на БНБ Иван Искров до генералния директор на Генерална дирекция „Вътрешен пазар и услуги" в Европейската комисия Джонатан Фол.
Изпратеното днес писмо е отговор на въпросите, поставени от Фол в писмо от 1 август, за състоянието на „Корпоративна търговска банка" АД, съобщава пресцентърът на БНБ.
„Съгласно чл. 36 от ЗКИ във връзка с чл. 23 от ЗГВБ изплащането на гарантираните депозити е възможно да стане в предвидените от Директива 94/19/ЕО срокове, когато лицензът на банката бъде отнет. Посочената от вас възможност за евентуален междинен частичен достъп до депозитите не е уредена съгласно действащото законодателство и не може да бъде осъществена без съответните законови промени", посочват Порожанов и Искров.
В случай, че Фондът за гарантиране на влогове в банките изплати гарантирания размер на депозитите в банка под специален надзор още докато се извършва проверка на финансовото й състояние и без да установено, че тя е неплатежоспособна може банката да остане без голяма част от своите вложители, което ще направи оздравяването й безпредметно и невъзможно, пише още в писмото.
Гарантираният размер на влоговете в КТБ АД е в размер на 3 684,6 млн. лева, а в нейното дъщерно дружество - Търговска банка „Виктория" ЕАД, е в размер 55,1 млн. лв., напомнят Искров и Порожанов.
Към края на юли натрупаните във Фонда за гарантиране на влоговете в банките наличности от премийни вноски са в размер на 2 103,6 млн. лева. Недостигът по отношение на общо необходимите средства за изплащане на гарантираните влогове на клиентите на двете банки е в размер на 1 636,1 млн. лева.
„В закона са предвидени различни начини за покриване на недостига на средства във фонда като един от тях е задължаване на банките да преведат авансово годишни премийни вноски. Съгласно закона годишната премийна вноска във фонда за всяка банка се равнява на 0,5% от общия размер на влоговата база за предходната година, определена на среднодневна основа. При прилагане на такъв подход допълнителните средства, които ще бъдат събрани във фонда от една авансово преведена премийна вноска от банките ще бъдат приблизително в размер на 291 млн. лв., тоест крайно недостатъчни за покриване на недостига", обясняват Порожанов и Искров и добавят: „В тази връзка и предвид големия размер на недостига във фондау същият може да бъде покрит само със заем от държавния бюджет след съответното решение от Народното събрание. Такива са и намеренията на българските власти".
„Към настоящия момент Народното събрание не функционира и е невъзможно приемането както на промени в националното законодателство, ако такива са необходими, така и осигуряването на необходимите средства от държавния бюджет за допълване на недостига от 1 636,1 млн. лв., необходим за заплащане на гарантирания размер на депозитите в двете банки. Такива решения се очаква да бъдат взети от следващото XLIII Народно събрание след изборите на 5 октомври 2014 г.", пишат още те.