/КРОСС/ „Една от най-важните задачи пред мен като вицепремиер по икономическата политика и министър на регионалното развитие и на инвестиционното проектиране е да се подобри бизнес средата в следващите три месеца" - с тези думи Екатерина Захариева представи екипа, с който ще работи.
Четирима заместник-министри и двама началници на кабинети ще работят в Министерството на регионалното развитие и Министерството на инвестиционното проектиране.
„Една от основните задачи в работата на екипа е възстановяване плащанията по Оперативна програма „Регионално развитие" и подготовката на следващия програмен период", заяви министърът и подчерта, че осигуряването на средства и резерви от държавния бюджет за разплащане към строителите и общините ще осигури възможност за приключване на проектите и ще минимизира риска от загуба на средства.
„Човекът, който познава в дълбочина механизмите на работа в Европейската комисия и е запозната с детайлите на Оперативната програма „Регионално развитие", е Йорданка Чобанова", обяви министър Захариева, представяйки новия заместник-министър, отговорен за ОПРР.
Освен работата по ОПРР, основен акцент в действията на служебния вицепремиер по икономическата политика е и завършването на големите инфраструктурни проекти.
Човекът, който има най-голям принос за завършването на автомагистрала „Тракия" - инж. Ангел Петров, ще бъде вторият заместник-министър. На него Захариева разчита за ускоряване работата по автомагистралите „Марица" - Лот 1 и 2 и „Струма" - Лот 2 и 4. Инженер Петров ще отговаря за пътните проекти и ще работи за недопускане загубата на средства по Оперативна програма „Транспорт".
„Едно от условията, които ще бъдат поставени на България, така че да получава средства през настоящия програмен период е изпълнението на реформите във ВиК сектора", обясни Захариева. С тази задача се заема Радослав Русев - третият заместник-министър в МРР.
Арх. Георги Савов ще подпомага работата на министър Захариева в сферата на инвестиционното проектиране. Той познава изключително добре бизнес средата и заедно с браншовите организации от сектора има за задача да направи бърз преглед на подзаконовата нормативна база. Целта е тази част от нея, която пречи на инвестиционния процес да бъде променен.
В отговор на въпрос за възможния срок за възстановяване на спрените средства по двете оси на Оперативна програма „Регионално развитие" министър Захариева беше категорична, че обявеният от предишното правителство срок септември е невъзможен, а най-оптимистичният вариант е това да се случи в края на октомври тази година.
„Променили сме системите и механизмите за контрол; въведени са още две нови контролни процедури; в постоянна комуникация сме и с колегите от ЕК и от Министерството на финансите", отбеляза министърът.