Летните горещи вълни и внезапните порои - все по-често явление в северното полукълбо
Секция: Наука
12 Август 2014 10:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Летните горещи вълни и внезапните порои - все по-често явление в северното полукълбо

/КРОСС/ Летните горещи вълни и внезапни порои се случват все по-често в северното полукълбо в началото на века и вероятното обяснение е, че условията за такива крайности се задържат в продължение на седмици, а не само на няколко дни, както бяхме свикнали. Това твърдят група учени от Института за въздействието върху климата в Потсдам в публикация в американското научно списание Proceedings of the National Academy of Sciences, цитирани от Дневник.

В нея се описва, че през 80-те години е имало три регистрирани случая на екстремно време, през 90-те те са били четири, но от 2000 г. до 2010 г. те са били седем.

Учените не изключват причината да е нарушаване ритъма на мощните течения, известни като джетстрийм, движещи на вълни огромни маси от атмосферата високо над земната повърхност. Принос има и студеният въздух, спускащ се от топящите се ледени ширини на Арктика, благодарение на което атмосферни формирования просъществуват по-дълго от обичайното и затова имат по-сериозен ефект върху хората, земеделието и околната среда.

Други такива цитирани от учените крайности са горещата вълна в Русия и наводненията, потопили почти половината Пакистан през 2010 г., убилата хиляди хора жега в Европа през 2003 г. и наводненията по течението на реките Елба и Дунав през 2002 г.