Здравни медиатори в помощ на хората в Мизия
Секция: Здраве
12 Август 2014 11:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Здравни медиатори в помощ на хората в Мизия

/КРОСС/ Доброволци - здравни медиатори от 7 общини във Врачанска и Монтанска области отпътуваха за град Мизия на 11 август (понеделник), за да съдействат на местните жители и институции при справянето с последиците от бедствието.

Инициатор на мисията е Национална мрежа на здравните медиатори (НМЗМ), в партньорство с Община Мизия, Регионалните здравни инспекции (РЗИ) към Министерство на здравеопазването, Български червен кръст (БЧК) и ГлаксоСмитКлайн.

Доброволческият екип се координира от Татяна Кирилова, здравен медиатор в община Лом. Първите доброволци, които заминаха са Анита Маринова (Лом), Анула Найденова (с. Бутан), Валери Петров (Хайредин), Васил Янев (Оряхово), Нина Иванова (Медковец), Калин Диков (Враца) и Тони Трайков (Вълчедръм).

Планирано е здравните медиатори да работят 5 дни. В първия ден от тяхното посещение те са съдействали за почистването на Основно училище „Цанко Церковски" в Мизия.

„Положението наистина е много тежко. Продължава отводняването на града, след което трябва да се изчисти тинята от сградите и улиците. Вчера нашият екип помага за почистването на училище „Цанко Церковски". Работата е много и ще продължим и днес", коментира доброволецът Анита Маринова.

Здравните медиатори са получили съдействие от Община Мизия, които са им предоставили ботуши, лопати, кофи, ръкавици и маски.

„Готови сме да се отзовем веднага, където има нужда от нашата помощ", допълни още Анита Маринова.

Екипите на РЗИ-Враца и на БЧК също продължават своята активна работа, като се прави и обща оценка на здравословното състояние на жителите в района.
В рамките на инициативата се предвижда да бъдат предоставени дезинфекционни и други материали от първа необходимост за семействата, пострадали от потопа.

Това не е първата инициатива на Националната мрежа на здравните медиатори в подпомагането на пострадали от наводненията общини. През м. юни екипи от около 20 доброволци от цялата страна подкрепиха бедстващите в градовете Добрич и Варна. Тогава здравните медиатори обиколиха всички засегнати къщи и подпомагаха екипите на РЗИ и БЧК.