/КРОСС/ С решение от 12 август 2014 г. Европейският съд по правата на човека в Страсбург за пореден път осъди Обединеното кралство за нарушение на член 3 от Протокол № 1 заради невъзможността на лишените от свобода да гласуват в изборите за Европейски парламент през 2009 г, съобщават от Българския хелзинкски комитет.
С предишни решения Съдът намери нарушения на член 3 заради законовите разпоредби, забраняващи на затворниците да гласуват на парламентарни избори (Хърст срещу О.К. от 2005 г.) и на избори за Европейски парламент (Грийнс и М.Т. срещу О.К. от 2010 г.).
Съдът отбелязва, че след Грийнс правителството е внесло законопроект в двете камари на парламента, но той още не е гласуван. Установявайки нарушение, Съдът, следвайки предходната си практика, не присъжда обезщетение за нарушеното право. За разлика от предходните дела, по Фърт той не присъжда и разноски поради това, че, веднъж установено, че нарушението е въпрос на законодателна уредба, подаването на жалба в ЕСПЧ е въпрос единствено на запълване на формуляра на жалбата от самия жалбоподател. Според Съда „очевидно е, че изпращането на подобна жалба е просто и не изисква никаква правна помощ" (§ 21).
Член 42, ал. 1 от Конституцията забранява на изтърпяващите наказание лишаване от свобода да участват в избори за държавни и местни органи и да участват в допитвания да народа. Изборният кодекс разпростира тази забрана и върху изборите за Европейски парламент.
Срещу България има няколко жалби в ЕСПЧ с оплаквания за нарушения на член 3 от Протокол № 2 поради тази ограничителна законова рамка. По делото Кулински и Събев срещу България, което предстои да се разгледа от Съда, жалбоподателите твърдят нарушение както във връзка със забраната за гласуване на парламентарни, така и във връзка със забраната за гласуване на избори за Европейски парламент.