/КРОСС/ Летните горещи вълни и внезапни порои се случват все по-често в северното полукълбо и вероятното обяснение е, че условията за такива крайности се задържат в продължение на седмици, а не само на няколко дни, както бяхме свикнали.
Това твърдят група учени от Института за въздействието върху климата в Потсдам в публикация в американското научно списание Proceedings of the National Academy of Sciences.
В нея се описва, че през `80-те години е имало три регистрирани случая на екстремно време, през `90-те те са били четири, но от 2000 до 2010 г. те са били седем.
„Крайности през лятото, като жегата в САЩ, ударила производството на царевица и виновна за множество горски пожари през 2012 г., достигнаха изключителен брой през последните 10 години", се казва в статията.
Учените не изключват причината да е нарушаване ритъма на мощните течения, известни като джетстрийм, движещи на вълни огромни маси от атмосферата високо над земната повърхност. Принос има и студеният въздух, спускащ се от топящите се ледени ширини на Арктика, благодарение на което атмосферни формирования просъществуват по-дълго от обичайното и затова имат по-сериозен ефект върху хората, земеделието и околната среда.
Други такива цитирани от учените крайности са горещата вълна в Русия и наводненията, потопили почти половината Пакистан през 2010 г., убилата хиляди хора жега в Европа през 2003 г. и наводненията по течението на реките Елба и Дунав през 2002 г.
Изследването на учените от Потдсам се занимава с крайности на времето през лятото. Техни колеги търсят отговор на студените вълни през зимата като няколкото, които връхлетяха Северна Америка тази година. Според тях причините отново са в топенето на Арктика, но и промени - някои от които съвсем естествени - в района на Тихия океан.
Reuters припомня, че според международен екип учени, работещи по поръчка на ООН, поне 95% е вероятността човешката дейност да е основната причина за затоплянето на климата. Социологическите проучвания показват, че обикновените хора по-скоро смятат, че това се дължи на естествени промени.