Хампарцумян: Контролът от ЕК и МВФ - оптималното решение на проблема с КТБ
Секция: ИКОНОМИКА
13 Август 2014 08:27
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Хампарцумян: Контролът от ЕК и МВФ - оптималното решение на проблема с КТБ

/КРОСС/ Бизнес моделът на КТБ е бил неустойчив, явно е имало и технически проблеми. Сега виждаме, че КТБ не е можела да си плаща задълженията, каза председателят на Асоциацията на банките в България Левон Хампарцумян в интервю за БНТ. 

На пазара има 30 банки в силна конкуренция. Човек трябва да си избира банка така, както си избира гадже. По един или друг начин сме свързвали КТБ с политиката, бизнеса, медийната среда. За някои влагането на пари там е било риск, а за други - не. Не можем да се сърдим на другите банки, че не са реагирали по случая, отбеляза Хампарцумян. Не може да обобщаваме проблема. Търговската политика на всяка банка е нещо много сложно. Асоциацията, на която съм председател, няма толкова дисциплинарен ефект. Да, ние се срещаме със законодателите и даваме нашите предложения. Не е вярно, че последните закони са в наша полза. Не можем да извадим едно нещо от европейските правила и да го внедрим тук. Не мисля, че частният фалит е в полза на потребителя, посочи той.

БНБ ще работи в сътрудничество и донякъде под контрола на Европейската комисия и МВФ. Повече няма какво да направим по този случай. Това е най-доброто възможно решение. Държавата трябва да бъде една добре работеща йерархична пирамида, където всеки да си знае и разбира от работата. Одиторите в КТБ ще бъдат наясно какво се случва там в началото на септември. Те носят голяма отговорност. На базата на тази суха информация ще бъде трудно да се вземе решение от БНБ и държавата. Ще трябва още време, за да се направят точните анализи. Смятам, че с помощта от МВФ и ЕК нещата ще се оправят, повтори Хампарцумян.