/КРОСС/ Бизнес моделът на КТБ е бил неустойчив, явно е имало и технически проблеми. Сега виждаме, че КТБ не е можела да си плаща задълженията, каза председателят на Асоциацията на банките в България Левон Хампарцумян в интервю за БНТ.
На пазара има 30 банки в силна конкуренция. Човек трябва да си избира банка така, както си избира гадже. По един или друг начин сме свързвали КТБ с политиката, бизнеса, медийната среда. За някои влагането на пари там е било риск, а за други - не. Не можем да се сърдим на другите банки, че не са реагирали по случая, отбеляза Хампарцумян. Не може да обобщаваме проблема. Търговската политика на всяка банка е нещо много сложно. Асоциацията, на която съм председател, няма толкова дисциплинарен ефект. Да, ние се срещаме със законодателите и даваме нашите предложения. Не е вярно, че последните закони са в наша полза. Не можем да извадим едно нещо от европейските правила и да го внедрим тук. Не мисля, че частният фалит е в полза на потребителя, посочи той.
БНБ ще работи в сътрудничество и донякъде под контрола на Европейската комисия и МВФ. Повече няма какво да направим по този случай. Това е най-доброто възможно решение. Държавата трябва да бъде една добре работеща йерархична пирамида, където всеки да си знае и разбира от работата. Одиторите в КТБ ще бъдат наясно какво се случва там в началото на септември. Те носят голяма отговорност. На базата на тази суха информация ще бъде трудно да се вземе решение от БНБ и държавата. Ще трябва още време, за да се направят точните анализи. Смятам, че с помощта от МВФ и ЕК нещата ще се оправят, повтори Хампарцумян.