София /КРОСС/ Служебното правителството не може да прави промени в ДКЕВР. Дори и да направи, те ще паднат при едно обжалване в Конституционния съд от някой, коментира пред БНР експертът Иван Хиновски.
Енергетиката работи на принципа производство - пренос - разпределение. Всичките части на тази система трябва да работят адекватно, с достатъчно парични средства, за да осигуряват сигурното снабдяване. Ние всъщност имаме налице един силен и напълно добре работещ производствен отрасъл и в същото време една декапитализирана преносна и разпределителна система. Декапитализирането на този отрасъл може да значи занижени ремонти, подценяване на инвестициите в отрасъла, и да се стигне до откази. Режимът няма да дойде от липса на производство, на производствени мощности, а ще дойде от липса на достатъчно капацитет на инфраструктурата за пренос и разпределение.
Трябва да се регулират строго посредниците, но според мен в последните няколко месеца отидохме твърде далеч - орязаха се изключително много разходи, дори се стига до там, че аз разбирам, че ЕРП-тата готвят списъци за съкращение на персонал. Не може да се поддържа една такава област, когато не им дават средства за инвестиции и ремонт. Вижте в таблиците за разходите на ЕРП-тата колко са орязани техните инвестиции и разходите за поддръжка. Много просто - това ще избие нанякъде. /.../ Искаме международен одит, който да представи сравнителност на разходите за експлоатация и ремонти.
Хиновски подчерта, че са предложили аварийна програма, която е изпратена на новия министър на икономиката. В нея има 6-7 мерки, които трябва веднага да се започнат.
По думите му, поскъпването на тока е неизбежно до края на годината.
Страшното е, че ние дори с това повишаване на електроенергията, няма да спрем падането в пропастта. Дълговете растат. Непрекъснато НЕК затъва.