Няма осигурени шествалентни ваксини за бебетата, родени след 1 юни
Секция: Здраве
13 Август 2014 17:56
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Няма осигурени шествалентни ваксини за бебетата, родени след 1 юни

София /КРОСС/ Заради неподписани договори с доставчици не са осигурени шествалентни ваксини за бебетата, родени след 1-ви юни тази година, алармираха лекари.

Какви рискове крие този проблем?

С нормативна промяна през месец май в Закона за Имунизационния календар, бившият министър на здравеопазването д-р Таня Андреева разписва Наредба за прилагане на шествалентната ваксина у нас преди да има договори за доставки на ваксината Няма проблем за децата, родени преди първи юни тази година. Те попадат на имунизация по стария календар. Проблем има за децата, родени след първи юни, посочва началникът на неонатологичното отделение в болница "Токуда", д-р Радка Масларска.
Нямат право личните лекари да провеждат имунизации с петвалентната ваксина поради това, че е променена Наредбата за имунизациите и децата ще бъдат имунизирани в друг имунизационен план. Петвалентната ваксина ще бъде обединена с хепатит Б ваксината като една шествалентна ваксина, имунизация, която се прави в много страни от Западна Европа.

Съществува ли риск за здравето на бебетата, които не се имунизират сега?

Един сериозен контингент от деца в момента остават неимунизирани с риск да се разболеят от особено опасни инфекции. Най-малките деца и специално новородените бебета, когато се заразят със заболяванията, включени в тези ваксини, те обикновено се заразяват с тежките инфекции, с менингитите, с инфекциите на централната нервна система.
На запитване на БНР от Министерство на здравеопазването съобщиха, че в качеството си на възложител са обявили в Агенцията за обществени поръчки открита процедура за доставка на ваксини - включително и за пет- и шествалентната за тази година, но кога личните лекари ще бъдат снабдени с тях, отговор няма.

Междувременно от здравното ведомство съобщиха, че по обявена от министерството на 01.04.2014 г. обществена поръчка с предмет: „Доставка на ваксини за извършване на задължителни и целеви имунизации и реимунизации, биопродукти за извършване на постекспозиционна профилактика за 2014 г." е прекратена позицията за осигуряване на петкомпонентната ваксина с мотив - неподаване на нито една оферта.
Тази извънредна ситуация наложи МЗ да предприеме действия за намаляване на риска от спиране на имунизационния процес и предотвратяване възникването и разпространението на ваксинопредотвратими заразни болести. Отчитайки опита и практиките в другите европейски страни по отношение използването на многокомпонентни ваксини и на основание препоръките на Експертния съвет по надзор на заразните болести, имунопрофилактика и противоепидемичен контрол, който е консултативен орган към министъра на здравеопазването, бе променена Наредба № 15 за имунизациите в Република България. В Националния имунизационен календар бе включена шесткомпонентна ваксина за провеждане на основните имунизации срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце тип Б и хепатит тип Б.
Министерство на здравеопазването в качеството си на възложител е обявило в Агенцията за обществени поръчки нова открита процедура по ЗОП за доставка на ваксини за извършване на задължителни имунизации и реимунизации по обособени позиции, включително за шесткомпонентна ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце тип Б и хепатит тип Б. Очаква се до няколко дни да е определен изпълнителя на договора за доставката на шесткомпонентна ваксина.
В изменената Наредба № 15 за имунизациите в Р България основната имунизация с шесткомпонентна ваксина се въвежда за родените след 01.06.2014 г. и в съответствие със схемата на приложение, първият прием на ваксината следва да е най-рано през месец август 2014 г., когато са предвидени първите доставки в обявената обществена поръчка.
В периода на провеждане на процедурата МЗ чрез своите регионални структури ежедневно осъществява наблюдения и получава информация за налични количества от ваксини на територията на цялата страна и в оперативен план министерството извършва преразпределение с оглед осигуряване на необходимите количества ваксини за населението.
В случай на евентуални затруднения при провеждането на процедурата, МЗ притежава всички законови правомощия да закупи съответните ваксини в достатъчни количества.