/КРОСС/ Драстично намаляват предоставяните от НЗОК средства за оказване на болнична медицинска помощ, което лишава пациента от възможността и правото му да се лекува тогава, когато се разболее. За това отново алармират от Асоциацията на университетските болници (АУБ).
"Незаконосъобразно и нецелесъобразно е подобно поведение от страна на институцията, която по закон е създадена за да администрира средствата и дейностите свързани с лечението на здравноосигурените граждани. Тази институция - НЗОК, не само, че не администрира правилно вменените и със закон задължения, но тя отказва да предостави на лечебните заведения възможността да изпълняват договорите си и да се грижат за здравето и живота на пациентите", подчертават от асоциацията.
"В средата на месец август директорите на РЗОК ни поканиха да подпишем поредните допълнителни споразумения, с които ни се казва, че ние трябва да не лекуваме пациентите, а още повече - не трябва и да ги приемаме. Това не е буквалният текст на допълнителните споразумения, уважаеми дами и господа, а изводът от драстично намалените суми, фигуриращи в Приложение № 2 към предоставените ни допълнителни споразумения. На нас не ни е ясно защо и как НЗОК се организира и винаги ни връчва допълнителни споразумения, след като първата половина от месеца е изтекла", оплакват се от АУБ.
Всички университетски болници в страната са получили "лимити", които са средно с 20% по-ниски (по всички договори с НЗОК) от предходния месец и средно с 40% по-ниски от началото на календарната година. Това поведение е странно с оглед факта, че Надзорният съвет на НЗОК взема решения, с които разрешава "по целесъобразност" в средата на годината да се сключи договор с ново лечебно заведение за болнична медицинска помощ (Решение на НС на НЗОК от 23 юни 2014 год.) с аргумента, че "това няма допълнително да натовари бюджета на НЗОК", алармират още от АУБ.
"За да добием ясна представа, относно това кой е взел решението за поредното намаляване на средствата за болнична медицинска помощ, управителят на НЗОК следва да ни даде няколко отговора", пишат в писмо до медиите от асоциацията.
С оглед факта, че служебното правителство започна своята работа на 5 август 2014 г., а поредното Решение на НЗОК, с което се ограничават правата на здравноосигурените лица в Република България, е прието на 6 август 2014 г., поставяме следните въпроси към управителя на НЗОК:
1. Заседанието на Надзорния съвет на НЗОК, проведено на 6 август 2014 г. редовно или извънредно е било?
2. След като трима от членовете на Надзорния съвет на НЗОК нямат правомощие да бъдат такива, с оглед факта, че вече не са със статут на представители на държавата, то колко и кои членове от останалия му състав са присъствали на заседанието?
3. Решението на Надзорния съвет на НЗОК, проведено на 6 август 2014 г. следва да е взето с не по-малко от 5 гласа "за". В този смисъл ние желаем да узнаем кои членове на Надзорния съвет на НЗОК са подкрепили това решение и с какви аргументи?
"Не проумяваме с какви аргументи представителите на представителните организации за защита правата на пациентите, на работниците и служителите, и на работодателите биха гласували подобни решения ?! Отново напомняме и настояваме за отговори, защото поведението на НЗОК във връзка с лимитирането на болничната помощ е в нарушение на редица законови и подзаконови разпоредби", подчертават още от Асоциацията на университетските болници.