Фалшиви лекарства срещу ебола набират популярност в интернет
Секция: СВЯТ
15 Август 2014 16:57
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Фалшиви лекарства срещу ебола набират популярност в интернет

/КРОСС/ Лекарства, които уж предпазват или лекуват от опасния вирус ебола се разпространяват по интернет, съобщи Американската служба по храните и лекарствата, цитирана от "Ройтерс". Тези медикаменти обаче са пълна измама, защото не са регистрирани и легализирани, а за болестта така или иначе не е открито лечение, предупреждават от там.
Съобщението от Американската служба идва скоро, след като министърът на здравеопазването на Нигерия Онебучи Чукву обяви, че четирима пациенти в Лагос ще получат експериментално лечение с нано сребро.
Говорителят на американската служба Ерика Джеферсън обаче отказа да коментира веществото, с което ще експериментират в Нигерия, като обясни, че не разполагат с информация то да има потенциал да повлияе на агресивния вирус. Те не уточняват и какви са медикаментите "срещу ебола", които набират популярност в интернет.
Среброто се е ползвало като антибактериално вещество в продължение на векове. Микроскопични сребърни частици са интегрирани в редица продукти - например в тъкани, за да абсорбират неприятни миризми, предизвикани от бактерии и мухъл.
Агенцията за защита на околната среда на САЩ счита нано среброто за пестицид и изисква от производителите, които го използват, да се регистрират. В момента то се продава дори като диетична добавка по интернет, макар че датско проучване установи, че консумирането му може да увреди клетките. Службата по храните и лекарствата пък припомня, че хранителните добавки не могат да се рекламират и като лекарства срещу определени болести.
Многобройни сигнали за продажба на фалшиви лекарства е получила Американската служба в последните седмици, през които Световната здравна организация предупреди за заплахата от ебола. Специалистите съветват никой да не се доверява на тези обяви в интернет, и отправя заплахи за действие със законни мерки към предприемчивите измамници, използващи страха на хората.
Вирусът ебола отне вече 1069 живота, предимно в Гвинея, Сиера Леоне и Либерия. Нигерия е четвъртата страна, където се появиха случаи на заразени. Там вече са преброени 10 болни и 4 починали, пише "Дневник".