Малко пари и остаряла апаратура обричат пациентите на хемодиализа
Секция: Здраве
15 Август 2014 20:44
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Малко пари и остаряла апаратура обричат пациентите на хемодиализа

София /КРОСС/ Държавата нехае за пациентите в България, които са на хемодиализа. Смъртността при тези хора е много висока, а причините за това са ниското заплащане, липсата на лекари, остарялата апаратура. За въпросната процедура, която включва транспорт на болни, лекарства, диализа, заплати на лекари и поддръжка на отделения, държавата заплаща едва по 144 лв. на пациент, разказа за Дарик един от най-добрите нефролози в България д-р Николай Тодоров.
В цяла България пациентите на хемодиализа са около 3000. Някои от тях обаче три пъти в седмицата изминават по 400 километра, за да им бъде извършена необходимата животоподдържаща процедура. Тъй като отредените за това 144 лв. са крайно недостатъчни, за да се спестят пари, добрите медикаменти биват ограничавани за по-младите пациенти на хемодиализа или пък за по-приближените на лекуващия ги, добавя д-р Тодоров, който е началник на Отделението по хемодиализа в столичната болница „св. Анна."
„За съжаление при нас смъртността в хемодиализата е много висока поради недофинансиране на хемодиализата, липсата на лекари, невъзможността да се използва най-добрата апаратура. Голяма част от апаратурата от страната е над 30 000 часа и тя се използва, особено в малките центрове, които са без лекари или лекари, които нямат достатъчно опит, и болните загиват в кратък срок", коментира специалистът.
По думите му липсват младите специалисти в тяхната сфера.
„Млади хора при нас няма. Всички сме почти на пенсионна възраст, а тези от младите, които се научат, отиват навън. Личното мое мнение е, че се чувстваме изоставени", каза д-р Николай Тодоров.
Според него има нужда от спешни мерки и нещо качествено, което да се направи.
„Тук не е калкулиран лекарският и сестринският труд. Нашите болници диализират с евтини материали, с евтини диализатори, всичко е възможно най-евтиното и тези болни си загиват по този начин. Липсва възможността да се осъществи качествено лечение. Всичко е включено в т.нар. 144 лева, които са дадени за една клинична процедура. В тези 144 лева влизат и транспорта, медикаментите, диализата, заплатите, консумативите и поддръжката на отделението. Това са 70 евро", каза още докторът.
„При нас нещата са зле, защото аз имам болни, които пътуват 200 и 200 общо 400 км на ден за хемодиализа, което означава три пъти седмично те пътуват по 400 км. Как искате и очаквате хубави и усмихнати болни на хемодиализа, изпълнени с живот и перспектива", допълни д-р Тодоров.