Борисов отчаяно търси партньори
Секция: Интервюта
17 Август 2014 19:34
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Борисов отчаяно търси партньори

/КРОСС/ - Г-н Калфин, предизвикателство ли е за вас да влезете в битка с лидера на БСП Михаил Миков в 25-и МИР в София?

- Двубоят с всеки партиен лидер е предизвикателство. Надявам се този двубой да не бъде по снимки и картинки, а да бъде сблъсък на идеи и на алтернативи. Бих разчитал действително да има сблъсък на виждания, а не на обвинения и вини.

- В БСП ви наричат ренегат и най-вероятно ще ви атакуват с това обвинение и в предизборната кампания.
- Ще припомня, че всичко, което казахме с моите колеги и другари в БСП, голяма част от които бяха изключени от партията заради казаното, се оказа вярно. След това и лидери на БСП започнаха да говорят същото - и за обвързването на партията с корпоративни интереси, и за вземането на решения на места, които не са официалните органи, и за липсата на яснота при предишното управление и отношението с ДПС. И за договора с „Уестингхаус", който е безобразие. Така че нямат право да твърдят, че който и да било от нас е ренегат.

- Веднага след избора на Михаил Миков за лидер на БСП казахте, че сте готови за диалог. Имахте ли вече срещи с ръководството на социалистическата партия?
- Поканихме ръководството на БСП на представянето на предизборната ни платформа. Те изпратиха представител на „Позитано" - вярно, не на найвисоко равнище, но изпратиха, което е добър знак. Готов съм и сега да предложа публично да обсъждаме алтернативи в управлението. Да сблъскаме нашата предизборна платформа с тази, която се предлага от социалистическата партия. От това може само да спечели българският избирател.

- Печели или губи БСП от смяната на лидера си точно преди изборите?
- Ръководството на Сергей Станишев бе вкарало БСП в един коловоз, който я водеше към катастрофа. Така че смяната на лидера дава шанс не само за БСП, но и за останалите формации в лявото пространство. За съжаление не виждам много идеи и действия за обновления от страна на новия председател. Трябва да се даде всякакъв шанс в БСП действително да има промяна. Страната ни има интерес от това една голяма партия, наричаща себе си лява, действително да бъде стабилен фактор.

- Как ще отговорите на упреците на БСП, че от АБВ отхапвате техни гласове?
- Вероятно отнемаме гласовете на тези, които са очаквали да не сключват такива договори като този с „Уестингхаус", да се отмени плоският данък, както се обещаваше. Гласове, които не приемат това, че бе дадена власт на ДПС. Тези, които не приемат начина, по който се управляваше.

- Прави впечатление, че мълчите по отношение на служебното правителство. Каква е оценката ви за него?
- Няколко пъти казахме мнението си. Служебното правителство тръгна с амбиция на президента, която далеч надвишава конституционните му правомощия. Включително с публичното тръшкане да се актуализира бюджетът и да се даде възможност служебното правителство да взема огромни заеми от над три милиарда лева. Действията на новия служебен кабинет започват също да излизат от рамките. Виждам, че тръгнаха с кадрови размествания, с поредните чистки в администрацията и много странни решения. Като се започне от самите членове на правителството, половината от които явно имат несъвместимост и докато отхвърлят тази несъвместимост, ще им свърши мандатът. И се мине през връщането на фигури като Ваньо Танов, който е ясно свързан със задкулисните решения в политиката. Това е правителство, което кадрово прави чистки, разчиства терена за амбициите на ГЕРБ да влезе обратно в изпълнителната власт.

- Бойко Борисов обаче се разграничи от него и каза, че нито едно назначение в служебното правителство не е негово. Изключвате ли варианта, за който все по-често се говори, че президентът се опит ва да направи своя партия и ще стъпи върху това правителство и „Протестна мрежа"?
- Не вярвам, че президентът има капацитет да направи собствена партия или каквато и да е политическа сила, и мисля, че той е много зависим от ГЕРБ. Това показва цялото му поведение в последните две години.

- Борисов се разграничи от реформаторите, каза че кабинет може и да няма, ако партията му не спечели 121 мандата. Има ли предварителни разговори между АБВ и ГЕРБ и да не би в един момент АБВ да се окаже патерица на ГЕРБ?
- Тази любовна история между ГЕРБ и Реформаторския блок започва да втръсва, тя силно харесва на любителите на сапунките и на латиносериалите.

То не е любов, не са чувства, не са измени, раздели, събирания отново и т.н.! Въобще - скучна тема. Бойко Борисов отчаяно търси отваряне във властта и партньори. Засега не може да ги намери, страх го е да признае за взаимодействие с ДПС и затова търси Реформаторския блок. За Реформаторския блок би било убийствено да се закачат към ГЕРБ. АБВ няма никакви договорки с когото и да било, включително с ГЕРБ. Освен това АБВ е изключително критично и към досегашното управление на ГЕРБ и начина, по който имат претенции за влизане във властта.

- Постижимо ли е еднопартийно управление на страната, към каквото се стреми Борисов?
- Не съм особен оптимист. Кабинет само на ГЕРБ - по начин, по който те разбират управлението на държавата, ще бъде вреден. Те не разбират от диалог. Те върнаха конфронтацията в държавата и острото противопоставяне. За съжаление и сега не са показали убедително, че искат да сменят конфронтацията с някакъв диалог с политическите опоненти. Прогнозирам, че трудно ще се състави правителство. И на това правителство, почти стопроцентовата ми прогноза е, че АБВ ще бъде опозиция.

- От ДПС прогнозираха, че следващото правителство ще е на националното съгласие, ширококоалиционно. Възможно ли е наистина при кризата в страната и при изострената конфронтация между партии да се постигне такъв тип кабинет?

- Не вярвам. Такова правителство се постига, когато държавата изпада в дълбока криза или в политическа безизходица. Ние не сме в дълбока икономическа криза, има много икономически проблеми, но те са структурни. Няма и непосредствена предстояща криза. Разбира се, едно лошо управление може да направи всичко.

Но не виждам и желание от основните политически играчи да се търси национално съгласие. АБВ се създаде заради това - да търси точките, по които различните политически сили да си взаимодействат, за да има дългосрочни политики и хората да имат сигурност. На мен ми е много смешно, като виждам новия девиз на ГЕРБ за изборите, свързан със стабилност. Каква стабилност, като лидерът си променя три пъти на ден мнението по всякакви проблеми? Много прекрасно изглежда да се разберат политическите сили по националните приоритети, само че досега не са показали такава способност. Да не губим надежда.

- Борисов обаче каза, че ако ГЕРБ няма 121 депутати, той ще остане в опозиция. Допускате ли, че при този случай отново може да се стигне до предсрочни избори, и то през зимата?
- Някой път предсрочните избори не са най-лошият вариант. Според мен предишното правителство въобще не трябваше да се състави. Това го казвахме тогава, когато се състави, и го казахме в БСП, вътре. Разбира се, това мнение беше пренебрегнато и видяхме какъв е резултатът. Когато нямаш ясна основа на управлението, когато нямаш обществена подкрепа, по-добре да е да вървиш на нови избори.

- Към днешна дата имате ли вече обяснение защо се случи това? Защо Станишев сякаш искаше на всяка цена да създаде това правителство?
- Да, имам. Първо, Станишев започна да приема политиката много лично - искаше да си върне на Борисов и да му докаже, че той пък може да състави правителство, каквото и да струва това на държавата. И на второ място, зад това правителство стояха очевидно интереси, които не са свързани със социалистическата партия и на които Станишев беше параван.

- Какви интереси?
- Имам предвид корпоративни интереси, имам предвид интереса на ДПС да вземе повече власт от мандатоносителя в това правителство. Никога досега ДПС не е имало толкова широки възможности за управление, както през последната година.

- А какво е обяснението на опита на Станишев да стане премиер, след като загуби катастрофално евроизборите?
- Това според мен е израз на отчаяние, на политическа неадекватност. Не може след загуба на евроизборите той да си помисли, че би могъл да стане премиер. Такова правителство не би имало никакво обществено доверие и хората щяха да излязат на улицата. Затова той ускори края на управлението. А резултатът е, че Станишев избяга от държавата накрая.

- Какъв е шансът му да спечели нов мандат за президент на ПЕС?
- Не бих искал да се намесвам в изборите в ПЕС, защото той сигурно ще бъде и много чувствителен към тази тема. Но всеки, който отива и поиска доверието на другите партии, трябва да даде аргументи за това и в националната си политика, и в европейската политика. Нека да ги търси.

- Защо Станишев постави условия за своята подкрепа на Кристалина Георгиева за еврокомисар?
- За пореден път забъркахме една смехотворна драма и направихме проблем от нещо, от което няма нужда да се прави проблем. Писмото на Георги Близнашки към Станишев бе несериозно, заядливо и подигравателно като форма. Като председател на ПЕС трябва да настоява за максимално присъствие на комисари от неговото политическо семейство. Той не може като председател на ПЕС да каже - абе аз като български гражданин тук ще подкрепя българската кандидатура от десницата. Това той може да го направи като български евродепутат, но не и като председател на Партията на европейските социалисти. Факт е, че за трети комисар от България, даже четвърти - Кристалина дойде след аварийната ситуация с Желева - няма публична дискусия. И ако ви питам каква е процедурата за избор на български еврокомисар, със сигурност няма да ми кажете.

 

Павлина Живкова

„Преса”