/КРОСС/ Потоп, подобен на наводнението в Мизия, са преживели преди 8 хиляди години жителите на праисторическо селище на левия бряг на река Скът. Това сензационно разкритие направиха археолози при разкопките край с. Оходен, което е само на 30 км преди град Мизия. Повод за това заключение им дава, както състоянието на разкритите жилища, така и най-новата находка - скелет на древен човек, погребан в седнало положение.
Ден преди потопа в Мизия двуметровата вълна по река Скът залива терена на археологическите разкопки на селище от ранния неолит.
"Ние нагледно видяхме какво се е случило с хората, живели на същото това място преди 8 хиляди години. Реката се е разливала поне два пъти, това хващаме на място по стратиграфията. И това е принудило хората тук да потърсят убежище на друго място", коментира археологът Георги Ганецовски.
Огромно предизвикателство за археолозите е да извадят и запазят останките на открития преди ден скелет. Сега той е престоял поне седмица под придошлата река, а пази и следите от праисторическите потопи.
"За първи път виждаме такова чудо - толкова лошо запазен скелет, костите са като дунапрен, така са поели вода", каза тафономът Вивиана Митева.
Според Ганецовски погребението в седнало положение има единствен паралел с южноамериканските индиански мумии отпреди няколко века.
"Става въпрос за сходства в две общества, които са били на едно и също обществено-икономическо развитие, независимо от огромната разлика във времето и пространството", посочи Ганецовски.
Археолозите смятат, че съвременните хора трябва да се поучат от опита на древните обитатели на наводненото селище, които след потопа са потърсили ново безопасно място за своите жилища.