/КРОСС/ „Напоследък само отрицателни неща се говорят. Актуализацията на бюджета е необходима, но въпросът е в детайлите и според мен трябва да има съкращение на разходите. Основните икономически показатели за последното тримесечие са добри - има сравнителен растеж и леко увеличаване на заетостта и това са добри новини. Публичните изяви на министър Христосков обаче са смущаващи - предложението му за увеличаването на осигуровките е погрешно", заяви в сутрешния блок на БНТ Владимир Каролев.
„Години наред минималните осигурителни прагове се определяха на база на преговори. Въпросът е, ако ситуацията е трудна, да се докаже на синдикатите и работниците, че това наистина е така. Работодателите и бизнесът непрекъснато искат преговори и споразумения на браншово равнище. Германия има тарифни заплати и във всеки бранш това е определено. Минималната заплата в бранша трябва също да се договори - ние буквално срутихме социалните фондове с намалението на осигуровките", каза от своя страна Мика Зайкова.
„Германия едва тази година сложиха минимална работна заплата и просто, защото Меркел нямаше избор. Господин Христосков пламенно подкрепяше намаляването на осигуровките до едно време. С изключение на 2009 и 2010 ръстът на приходите от осигуровките е много по-голям от прогнозните. При намаляването на осигуровките се увеличават приходите и то над прогнозираното. Основната причина за дефицита в системата е, че разходите за пенсиите са много по-големи от предвидените в реформата", каза още Каролев.
„Христосков предложи да има автоматизъм в увеличаването на минималната заплата, но аз не съм съгласна. Нека да има механизъм за определяне за тази заплата и да има преговори между работодатели и синдикати", добави Зайкова.
„Най-хубавото нещо в предложението на Христосков е това за автоматизъм", вметна Каролев.