Учени с нова теория за катастрофата на "Титаник"
Секция: Наука
23 Август 2014 10:27
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Учени с нова теория за катастрофата на "Титаник"

/КРОСС/ Група геофизици и инженери, изучаващи честотата и размерите на айсбергите в Атлантика, стигнаха до нов извод, свързан с гибелта на „Титаник". Според учените, за съдбата на гигантския кораб вината не е само в неизпълнената заповед, игнорираща предупреждението за огромни ледени късове. Не става дума и за отказа да бъде намалена скоростта при влизането в опасната зона.

Учените са на мнение, че пътниците и екипажът на „Титаник" са имали много лош късмет, тъй като точно по това време - през 1912 г., е имало анормално голямо количество айсберги около Нюфаундленд.

След гибелта на огромния лайнер била създадена International Ice Patrol - организация, проследяваща антарктическите айсберги от началото на 1914 г. Членовете на организацията разработили елементарен показател за опасност, свързан с огромните ледени късове. I48N - това е индекс за количеството айсберги над пет метра, които всяка година преминават 48-ия градус северна ширина. Според статистиката, в годината на корабокрушението тази линия била пресечена от 1038 айсебрга. В първите две десетилетия на ХХ век такъв показател е достиган само два пъти.

Друг фактор, увеличаващ опасността от сблъсък, бил годишното време - през април и май около Нюфаундленд се движат възможно най-много айсберги.

Имало е и още един риск - в дните преди катастрофата (14-15 април) Централна Атлантика е попаднала в област с високо атмосферно налягане. В резултат на силния вятър хладни въздушни маси били пренесени от Северозападна Канада към Западна Атлантика. По тази причина много повече айсберги доплували до много повече южни райони - при това, месец по-рано от обичайното

Аномалиите, свързани с годишното време, и повишеното количество на айсберги в Атлантика са изиграли важна роля за катастрофата с „Титаник", пише Актуално.