Атанас Мерджанов, говорител на БСП, пред в "24 часа"
- Г-н Мерджанов, как ще наложите Кристиан Вигенин на хората си в Благоевград за водач на листата, след като те не го искат, а Миков не променя мнението си? Очаквате ли бойкот на изборите от тяхна страна?
- Нашите структури, въпреки че водят остри спорове, са доказали през годините, че добре оценяват важността на политическия момент. Сигурен съм, че и в сегашната ситуация в Благоевградско ще докажат, че са социалисти не само по душа и сърце, но и с конкретни стъпки и резултати. В структурата ни там има ярки характери, борбени хора - войводи, но партийната работа дълго време е била занемарявана. По устав Националният съвет определя водачите на листи. БСП е национална партия и трябва да има национална визия за управлението.
Председателят Миков проведе загрижен и задълбочен разговор с общинските партийни шефове от областта. Всички те проявиха разбиране и оценяват необходимостта от сериозна подготовка за успешно представяне на изборите. Направиха се разумни предложения от тяхна страна и съм убеден, че Националният съвет във вторник ще отчете това преди окончателното утвърждаване на листата. Защото е важно как тази листа ще спечели доверието на избирателите от областта.
- И в други региони има обидени от наложените водачи - например София-област, искаше Кирил Добрев. Той си направи отвод от листата, как ще мотивирате хората му да работят?
- Съжалявам, че Кирил Добрев се отказа от участие в листата. Горещо се надявам той да преосмисли решението си, това би било добре за БСП и за листата в региона. Подобно разбиране трябва да ангажира всеки социалист, особено тези, които са били с позиции в управлението на партията на различни нива. Партийният дълг се изразява именно в подобни ситуации - дали си на предна, или по-задна позиция, трябва да дадеш максималното от себе си за максимален резултат на БСП на изборите. В този смисъл приветствам постъпката на Страхил Ангелов от по-задна позиция да тласка листата напред. И не одобрявам призивите на Георги Кадиев, които принизяват авторитета на БСП.
- Кадиев и други недоволни от местата си вече се готвят за битка чрез преференците. Да няма изненади като на евровота?
- Както се видя, преференциите ще са солта в политическата надпревара. Няма нищо страшно, в крайна сметка ние се борим за доверието на гражданите. Убеден съм, че този път преференциите ще изиграят положителна роля - ще създадат вътрешна надпревара, мобилизация и ще ангажират повече енергия за подкрепа на листите на "БСП - лява България".
- Как изчистихте драмата с партньорите си в лявата коалиция - имаше проблем с избираемите места и с парите от държавната субсидия?
- Коалицията беше регистрирана в пълен състав. Искам дебело да подчертая, че БСП няма да бъде винаги огъващата се партия под напора на едно или друго коалиционно искане. Крайно време е БСП да проявява повече мъжество и характер и да държи на програмните си предизборни цели и обещания.
- И първата стъпка в доказването на това мъжество бе, че не отстъпихте на партньорите си в лявата коалиция за избираеми места, така ли?
- Не може всеки от коалиционните партньори да претендира за първо място в листите. Нека преференциите бъдат корективът, който да определи политическата тежест на всеки представител.
- Възможно ли е след изборите сътрудничество между БСП и АБВ?
- След изборите са възможни всякакви сътрудничества и опозиционни състояния.
- Признавате вече, че ще сте в опозиция?
- Това ще стане ясно след изборите. Всичко е възможно, не бива нито да се самонавиваме, нито да се самовъзхваляваме. Трябва да бъдем преди всичко реалисти. И на тези избори "БСП - лява България" ще гони максималния резултат.
- В числа колко е това?
- Максималният резултат ще бъде парламентарна група, която да не дава основание и възможности за еднолично деспотично управление на ГЕРБ. И БСП да бъде непреодолим фактор в управлението на България.
- Но вие си противоречите - преди малко говорехте за опозиционни състояния, сега за участие в управлението, какво ще е в крайна сметка?
- Каквито и да са резултатите, БСП трябва да ги приеме хладнокръвно и да върви напред. Никой не предполагаше, че ще имаме толкова нисък резултат на евровота, но животът е по-силен от нас и ни задължава да вървим напред, да се огледаме и преценим всичко, което сме пропуснали като шансове и възможности. Все пак ние трябва да бъдем силна парламентарна група.
- В коалиция с ГЕРБ бихте ли влезли?
- Резултатите ще наложат цялостно преосмисляне за следващата управленска визия. Ако избирателят предопредели такова числово съотношение, ние сме готови да разговаряме. Но предвид горчивия опит, който имаме от коалиционните управления, разговори могат да се водят само след публично обсъдени и достатъчно конкретно регламентирани условия на коалиционни споразумения.
- А с ДПС отново в коалиция?
- С всички партии, които претендират да управляват страната, трябва да се водят подобни разговори, но с ясно разграничение на отговорности и ангажименти.
- Възможно ли е политическата криза да продължи и след вота, като не може да се сформира бързо правителство, както вещае Борисов?
- Ако слушаме Борисов, най-добре за страната е в парламента ГЕРБ да има 240 депутати. Едно трябва да бъде ясно - непрекъснатите предсрочни парламентарни избори всяват несигурност в страната, в икономиката, в администрацията, във всяка от социалните системи.
Едно от важните послания на "БСП - лява България" ще е работеща България - работещи икономика, администрация, здравна система, социална система. Това е истинският отговор на състоянието, в което се намират обществото и държавата.
- Бяхте на власт, защо не го направихте това?
- Направихме немалко и това е отликата от състоянието, което остави ГЕРБ в страната. Спокойствието в бизнеса и в различните социални среди и браншове е факт.
- Заговори се, че служебното правителство е в именно такъв състав, за да управлява по-дълго, отколкото е мандатът му по конституция. Това възможно ли е?
- Сигурно е възможно, но това ще бъде един от лошите сценарии за развитие на страната. Притеснителен е начинът, по който президентът разположи различните управленски фигури в администрацията, и амбициозните "реформаторски" задачи, които той постави на това правителство, което по конституция има ограничен мандат и основната му задача е да подготви честни избори.
Ето сега изниква като неизбежно действие смяната на шефа на служба "Военна информация". Президентът дава ли си сметка пред каква опасност поставя сигурността и страната с едно такова действие? Въпреки че беше назначен от правителството на ГЕРБ, Веселин Иванов запази позицията си и при министър Ангел Найденов заради качествената продукция и добрите отзиви за работата му от партньорските служби.
Надявам се, че с действията си премиерът Близнашки ще докаже, че осъзнава конституционните си ангажименти и задължения. Както например направи с участието си в съвещанията с представителите на МВР, където той постави конкретните изборни задачи.