София /КРОСС/ Прекален оптимизъм е да се очаква отпадането на роуминга на Балканите до няколко месеца, коментира в интервю за Дарик председателят на Комисията за регулиране на съобщенията Веселин Божков. Преди дни след среща на регулаторите от балканските държави македонските медии съобщиха, че от началото на 2015 г. се очаква да бъде договорено отпадането на таксите за роуминг.
КРС ще информира мобилните оператори в България за този проблем и ще опита да насърчи намирането на решение на база търговски преговори, което по думите на Веселин Божков е най-лесният и правилен път. Между 3 и 33 пъти са по-високи цените на мобилните услуги в момента в балканските страни, които не са част от Европейския съюз, в сравнение с тези от общността.
„Нямам основание към днешна дата да бъда такъв оптимист. Факт е, че въпросът е наболял, факт е, че този казус се коментира от две години. Действително в страните на Балканския полуостров проблемът е доста крещящ и само ще дам пример - от сравнителния анализ, който направихме, се оказа, че цените за роуминг между нашите съседни държави в мобилната мрежа са пет пъти по-високи от средноевропейските, цените за есемес услугите са три пъти по-високи и цените за преноса на данни са 33 пъти по-високи, което е един анахронизъм. Така че страните, които не са членки на ЕС, действително са силно заинтересовани да разрешат този проблем", коментира Божков.
Оптималният вариант е, когато всички страни в процеса, става дума не само правителства, регулатори, но и операторите, прегърнат тази идея и решат да се подобри във финансово изражение качеството на тези услуги и те да поевтинеят, допълни специалистът.
„България и Хърватия не може да имаме някакви други инициативи, различни от тези на ЕК и в този аспект ние спазваме и изискването на регламента за роуминг. Ако самите оператори се разберат, ние можем да бъдем медиатори, а те да намалят цените и тогава няма да има необходимост от вмешателство на Европейска комисия, няма да има необходимост от вмешателство на балкански държави, правителства и регулатори. Това е оптималният вариант, който досегашната практика не ми дава такъв оптимизъм, че би могло да се случи за броени месеци. Това е прекален оптимизъм. Тепърва има различни подходи да се изследват, да се изисква отново да се обърнем с писмо до ЕК, за да изработим едно становище и т.н.", каза още Веселин Божков.