/КРОСС/Десетки служители на завода за столове „Пиринска мура" излязоха на пореден протест пред сградата на предприятието тази сутрин. От близо година те имат проблем с възнагражденията си, а повечето вече са и съкратени.
Пред bTV работниците разказаха, че последно през май са получили по някакви пари за април. Те имали споразумение с работодателя да бъдат съкратени и да получат дължимите си заплати и обезщетения, но това така и не се е случило.
Една от версиите е, че представителите на американския собственик отклоняват парите за възнаграждения.
В „Пиринска мура" все още работят 50-60 души, които получават пари, но предприятието е в ликвидация и скоро и те ще останат на улицата.
Протестиращите признаха, че са в безизходица - вече никой не им дава заеми.
В края на месец юни близо 200 работници бяха освободени от Пиринска мура, след продължил повече от 15 дни престой, което им гарантира изплащането на заплати, обезщетения и отпуски. Те обаче твърдят, че са били принудени от ръководството да подпишат заявления за напускане, защото са отказали да преминат на срочни договори и по-ниски заплати към новото дружество "Грос мебел", което е на същия собственик Александър Грос и най-вероятно е правоприемник на завода. В новото дружество останаха на работа едва 60 души.
До този момент собственикът на "Пиринска мура" не е изпълнил своите ангажименти към уволнените, каза Христина Аршинкова, която бе сред инициаторите за създаване на синдикална организация в дружеството през февруари, когато бяха масовите протести на хората.
Защото не са изплатени заплатите, обезщетенията и отпуските вече в рамките на три-четири месеца.
С помощта на юристите от централата на КНСБ, в първите дни на септември в Районния съд в Разлог ще бъдат внесени индивидуални искове срещу собственика на "Пиринска мура" за неиздължените към работниците суми, каза пред БНР регионалният координатор Димитър Джупанов и допълни: По този начин ще спрем давностния срок и поне ще печелим лихвата от надвземанията, които има.