/КРОСС/ Организаторите на концерта на прочутия италиански тенор Андреа Бочели, който се състоя тази неделя на Стадион Българска армия, не са уредили авторските права за провеждането му, заявява сдружението за колективно управление на авторски права на композитори, автори на литературни произведения, свързани с музика, и музикални издатели МУЗИКАУТОР.
European Event Service нямат подписан договор с МУЗИКАУТОР и нарушават Закона за авторското право и сродните му права, според който организаторите на концерт предварително и писмено трябва да получат съгласие от авторите или от организация за колективно управление за авторски права - МУЗИКАУТОР. European Event Service е компания, базирана в Швейцария, която се грижи за проявите на Андреа Бочели в Източна Европа.
Преди концерта МУЗИКАУТОР алармира за ситуацията Министерството на културата, Министерството на младежта и спорта, Столична община, Италианското посолство, Италианското авторско дружество - SIEA и ПФК ЦСКА, на чиито стадион се проведе концерта. Италианското дружество, което защитава правата на авторите, изрази пълното си недоумение как е възможно един от най-мащабните концерти в страната ни да е с неуредени права.
„Крайно време е Министерство на културата, като отговорна институция, да поеме инициативата за справянето с порочната практика да не се уреждат авторските права при концертите. Нарушенията на закона биха намалели, ако самите зали и спортни съоръжения имаха задължението да не предоставят помещения за провеждане на концертни прояви без предварително да бъдат уредени правата", коментира Ясен Козев, председателят на Управителния съвет на МУЗИКАУТОР.
Според Иван Димитров - изпълнителният директор на МУЗИКАУТОР, е недопустимо в държава от Европейския съюз, в град-кандидат за Европейска столица на културата, на стадиона на един от най-големите футболни отбори в страната, да се извърши такова мащабно нарушаване на закона за авторското право и сродните му права.
***
МУЗИКАУТОР е сдружение за колективно управление на авторски права на композитори, автори на литературни произведения, свързани с музика, и музикални издатели. Сдружението е учредено през 1992 г. от 104 български композитори и автори в град София, член е на Международната конфедерация на дружествата на композитори и автори (CISAC) от 1993 г. и на Международното бюро на авторските дружества, управляващи правата за механичен запис и възпроизвеждане (BIEM) от 1996 г. В МУЗИКАУТОР членуват над 2500 български автори. На базата на договори за взаимно представителство с над 60 чуждестранни авторски дружества, МУЗИКАУТОР представлява авторите от близо 100 страни в света. МУЗИКАУТОР е единственото дружество в България, оторизирано да защитава правата на членовете на тези дружества и да отчислява възнаграждения към тях.