БСК е против административното определяне на минималната заплата и осигурителните прагове
Секция: ИКОНОМИКА
01 Септември 2014 13:05
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
БСК е против административното определяне на минималната заплата и осигурителните прагове

/КРОСС/Въздействието на минималната работна заплата и на минималните осигурителни прагове минава през различните сектори по различен начин, коментира в Сутрешния блок на Bulgaria On Air заместник-председателят на БСК Димитър Бранков. По думите му в предприятия и сектори с високо средно възнаграждение увеличаване на минималната заплата, или ръст на осигурителните доходи по професии няма да окаже особен ефект.

В региони като видинския, обаче, „където в редица общини средната заплата е около 500 лв., при средна за страната около 800 лв., няма как да не очаквате въздействие от увеличване на минималната заплата", отбеляза Бранков. Той посочи, че позицията на БСК е да има един по-внимателен подход при преговорите и отказ за административно определяне на най-ниското възнаграждение в страната, а също и на минималните осигурителни прагове.

Бранков подчерта, че увеличението на минималната заплата ще има ефект върху региони с голяма безработица и ниско заплащане. Той допълни още, че направените анализи сочат, че „в дългосрочен аспект не може да се разчита увеличението на доходите да бъде локомотив на растежа. Фокусът трябва да е върху реформи и сектори, които са функционални -като образование, инфраструктура, регулативна среда и др".

Заместник-председателят на БСК посочи още, че увеличението на средната работна заплата в страната на годишна база от 2013 към 2014 е 10%, при скромен ръст от около 1-2 % на производителността за същия период.

Бранков подчерта, че осигурителните прагове следва да бъдат договаряни на фирмено и след това на браншово ниво, а не административно.