Висшият съдебен съвет предлага програмно бюджетиране за съдебната система
Секция: БЪЛГАРИЯ
01 Септември 2014 13:37
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Висшият съдебен съвет предлага  програмно бюджетиране за съдебната система

/КРОСС/Висшият съдебен съвет предлага въвеждане на програмното бюджетиране в съдебната система. Това означава определяне на бюджет на базата на заложените стратегически цели и отчетените резултати от дейността на отделните звена в съдебната власт, а не на база разходи за предходен период, съобразени с прогнозната инфлация, както е в момента. „Новият подход ще позволи остойностяване на работата на отделния магистрат и служител и проследяване на нейната ефективност. По-ясно ще бъде какви са конкретните услуги и продукти, какви са постигнатите резултати за определен период от време, при каква натовареност работят отделните органи на съдебната власт, както и необходими ли са промени в съдебната система като цяло", каза ръководителят на Оперативна програма „Административен капацитет" - Моника Димитрова-Бийчър на заключителната конференция по проекта. Тя оцени проекта като положителна стъпка в посока реформиране и модернизиране на управлението в системата и значението на този и подобни проекти при разписването на бъдещата оперативна програма „Добро управление".

Сред предимствата на новия подход са: взимане на решения на основата на стратегически цели; предсказуемост на разполагаемия ресурс; ефективно и ефикасно разходване на средствата; мониторинг на резултатите; устойчива информация за цели и резултати. Въз основа на новата Методология за програмно бюджетиране ще бъде финализиран подготвяният модел за разпределение на разходите и прогнозните тригодишни бюджетни заявки, разработени в програмен формат. Изготвената структура на програмния бюджет за съдебната власт включва пет програми: управление на органите на съдебната власт, правораздаване, повишаване квалификацията на магистратите и съдебните служители, електронно правосъдие и програма администрация.

„За да проработи този модел обаче, е необходимо да бъдат инициирани промени в Закона за публичните финанси и Народното събрание, на свой ред, да приеме тези промени", уточни ръководителят на проекта и председател на комисията „Бюджет и финанси" на ВСС Михаил Кожарев. Новият модел би позволил по-ефективното, ефикасно и прозрачно управление и отчитане на изразходваните ресурси, както и преход от краткосрочно покриване на определени нужди към планиране на база приоритетни стратегически цели. Проектът „Въвеждане на модерни, надеждни и ефикасни процедури за планиране и изпълнение на бюджета на съдебната власт" е на стойност 597 886 лв. Предстои пилотно тестване на програмното бюджетиране във Висшия съдебен съвет, Върховния административен съд, Прокуратурата на РБългария и Националния институт на правосъдието.