Четири сценария за парите за здраве
Секция: Здраве
03 Септември 2014 08:45
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Четири сценария за парите за здраве

/КРОСС/ В навечерието на парламентарните избори страната ни е на прага на ново управление и възможности за промени. Затова "Стандарт", заедно с БАН, организира и 4 SOS дебата за това какъв курс трябва да поеме България. Една от горещите теми, които ще дискутираме, е за здравеопазването. Днес поставяме на фокус модела на финансирането му и попитахме експертите - има ли нужда да бъде сменен?

В момента у нас има задължително здравно осигуряване, при което 8-процентовата вноска се изразходва от НЗОК. С нея фондът покрива около 50% от медицинските услуги и лекарства. Останалата част обаче пациентите са принудени да доплащат. Те могат да правят това чрез допълнително доброволно застраховане в множество частни дружества. Тази система обаче не проработи. Хората все още избират да доплащат на ръка и обикновено - под масата. Това крие рискове - често много от тях нямат и нужните средства за скъпи консумативи при операции например. Освен това, парите на ръка потъват, без да се реинвестират в системата, а лекарите продължават да са недоволни от условията си на работа. Възможностите за промени на този модел са няколко. Първата е в усъвършенстването му. В този вариант може да се определи един основен пакет с услуги, който да покрива НЗОК. Останалите пък може да се дадат на частните фондове срещу доброволно или задължително допълнително осигуряване. В първия случай разликата със сегашното положение е, че по-ясно ще се каже за какво не плаща касата.

Друг вариант е пълната демонополизация на НЗОК. При нея пакетът с услуги ще се плаща от различни частни фондове, наред с касата, а всеки сам ще избира къде да се осигурява. Те могат да бъдат създадени на регионален принцип, на професионален или съвсем свободно. Този вариант не изключва и съществуването на допълващо доброволно или задължително осигуряване. То ще е отново за услуги извън основния пакет.

Трети вариант за промяна е американският. При него няма осигуряване, а застраховане, тоест - всеки сам внася средства в своя сметка и те се трупат само за него. При осигуряването внасяш пари, които всички ползват, когато имат нужда, както и обратното - има солидарност.

Четвърти вариант е връщането към т.нар. бюджетно финансиране. При него никой не се осигурява специално за здраве, а държавата определя част от приходите от данъци за финансиране на сектора. По този начин се гарантира базов минимум за всички.