Филмови биографии се борят за сърцата на зрителите на кинофестивала в Торонто
Секция: КУЛТУРА
03 Септември 2014 13:26
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Филмови биографии се борят за сърцата на зрителите на кинофестивала в Торонто

/КРОСС/ Като дебютиращ режисьор комикът Джон Стюарт твърди, че не познава тайните на киноиндустрията. На път за кинофестивала в Торонто, който започва тази седмица, състоянието му е като на опитните режисьори - обхванат е от възбуда, притеснение и надежда, че е отдал дължимото на човека, за когото е филмът му, отбелязва Reuters. Филмът на Джон Стюарт „Розова вода" е за журналиста Мазиар Бахари и петте месеца, които прекарва в ирански затвор, където го измъчва мъж, миришещ на розова вода.

Дебютът на Стюарт е един от многоочакваните биографични филми в програмата на кинофестивала в Торонто. Той се смята за начало на шестмесечния сезон на наградите, чиято кулминация е церемонията за „Оскар".

Други такива филми са историята на космолога Стивън Хокинг „Теория на всичко", портретът на легендарния британски математик и дешифровчик от времето на Втората световна война Алън Тюринг О"Игра на имитиране", „Да жертваш пешка" за американския шампион по шах Боби Фишер и мача му с руснака Борис Спаски през 1972 година.

При жените Рийз Уидърспун участва във филма Wild по мемоара на Черил Стрейд за жена, която изминава сама 1600 км в пустошта, посочва БНР.

Биографиите са като примамка за Академията, казва Кийт Симантън, управляващ редактор на уебсайта IMDb. - Напоследък в сезона на наградите се обръща голямо внимание на биографиите и те имат голям шанс да завършат годината сред най-добрите 10 филма. Голямата награда в Торонто, която се присъжда от публиката, може да даде сериозно ускорение за сезона на наградите, както се случи с миналогодишния победител „12 години в робство", спечелил след това и „Оскар" за най-добър филм.

Кинофестивалът в Торонто се провежда от 1976 г. и се смята за старт на сезона на оскарите. Фестивалната програма включва ежегодно около 300 филма от 60 страни.