/КРОСС/Казусът за издирването на Цветан Василев не е в компетенциите на външното разузнаване, а ва ДАНС, заяви ген. Кирчо Киров в отговор на въпроса на Нова телевизия "Къде е Цветан Василев?"
Докато бях началник на Националната разузнавателна служба (НРС) подобни задачи на нас не са ни поставяни. При наличието на външни аспекти, каквито съществуват в този конкретен вътрешен случай, външното разузнаване може да работи, но само при конкретно поставени задачи. Трябва да се знае какво точно се иска, посочи Киров.
Технологично не е трудно да се издири лице като Василев, смята бившият шеф на НРС.
Той потвърди, че българското разузнаване стои зад случая с освобождаването на Живко Русев, заловен с голямо количество хероин в Иран през септември 2008 г.
Задачата, съгласувана с тогавашния президент на България Георги Първанов и бившия министър на външните работи Ивайло Калфин, е била да бъде установен контакт със съответните служби в Иран, с министерството на националната сигурност и министерството на правосъдието на Иран.
Такава среща е била осъществена в Техеран през 2008 г., призна Киров. Разговорите бяха тежки, в условия на пълна секретност, разказа той.
Единствената ни молба беше да не бъде реализирана смъртна присъда. Реакцията от страна на Иран беше много емоционална, тъй като се касаеше за голямо количество наркотик. Нашата молба беше да няма екзекуция, да бъде наложена каквато и да е друга присъда и тя бе докладвана на президента на Иран Махмуд Ахмадинежад и на религиозните лидери в страната. Не поискаха нищо в замяна за освобождаването му, каза ген. Киров.
Той уточни трите основни функции на външното разузнаване - придобиване на информация, реализация на придобитата информация и третата - използване на разузнаването като инструмент за дипломатически преговори.