Нашето Черноморие загуби българския турист
Секция: Туризъм
04 Септември 2014 10:47
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Нашето Черноморие загуби българския турист

/КРОСС/През август на Южното Черноморие с чартърни полети и автобуси са посрещнати 352 482 туристи, сочи анализ на Бургаската туристическа камара. Това представлява ръст от 2%. Морето на юг от Бургас е предпочетено най-вече от латвийци - 53%, беларуси - 42%, естонци - 25% и казахстанци - 21.6%. Много под 20% посещаемост регистрират поляци, австрийци, датчани и германци. В първата десетка са още руснаците и чехите, макар и с малко над 3% посещаемост. Украинците, за които се предполагаше, че ще почиват у нас заради кризата в Крим бележат спад в посещенията с 51%. По пазари обаче най-голям е спадът на туристи от Кувейт, Италия, Швейцария и Норвегия. Тези страни регистрират по-малко почивки у нас между 128 и 68%. Между 50 и 4% е спаднал броят на почиващите от Гърция, Швеция, Литва, Словения, Финландия, Армения, Холандия, Дания, Ирландия, Франция и Белгия.

Сред положителните показатели данните сочат, че се възстановяват се нашите позиции през м. август на полския, германския, австрийския и датски пазари, въпреки че все още не е преодолян спадът от тези страни. Запазват нивото си от 2013 г. пазари като Великобритания и Унгария. Провеждащите се през последните три-четири години детски фестивали с участието на изтъкнати детски групи от Русия, Украйна, Чехия, Словакия, Сърбия, Македония също спомага за приток на туристи. През тази година рязко са намалели рекламациите от детския и юношески туризъм и отдих от Обзор  до Китен. 

Тревожен е фактът за резки спадове в някои от многогодишните наши пазари. Скромният ръст на руските туристи се дължи на девалвация на руската рубла, оскъпяването на пакета и ограниченията, несигурността от фалирането на 6 руски фирми и политико-икономическата обстановка. Вече втора година традиционни туристи от Финландия, Швеция, Норвегия и Холандия бележат резки спадове. Основната причина не е в антирекламата за България, а в качеството на туристическия пакет, нощната тишина и покой, кражбите, проституцията, несигурността, жестокото рекетиране на туристите в нощните и еротични барове.

Анализът сочи, че е намаляло търсенето на нискокатегорийната база - къща за гости, семейни хотели - една и две звезди. Туристите се насочиха към хотелите 3,4 и 5 звездни хотели. Още един факт е безспорен -  предлагането изпреварва търсенето в пъти.

"По цялото ни южно Черноморие на север и на юг от областния център Бургас настъпи съществена промяна относно финансовата структура на туристопотока, туристи с леки портфейли пълнят курортите ни. Според мен липсва планиране в подготовката и реализацията на всеки туристически сезон. Туристите у нас очакват да видят среда, която е уредена, всичко е подредено, където има чисти плажове, чиста вода, тротоари за движение свободно, без да са задръстени с леки коли, достатъчно паркинги, така както е в страните,  с които се конкурираме. Не са на качествено ниво отношенията туристи и концесионери на плажовете. Не се спазва стриктно закона за УУЧ Крайбрежие, туристите са дошли за великолепния ни морски плаж, но когато за един чадър и два или три шезлонга заплащаш между 18 и 24 лв. и двойно повече, пресича се доброто желание и настроение за почивка. В много страни по Средиземноморското крайбрежие тази услуга е безплатна", коментира ситуацията Иван Иванов от Бургаската туристическа камара, цитиран от burgasnews.com.

Топлият септември няма да компенсира дъждовното лято. Чартърните полети намаляват, учебната година в много страни започва през третата десетдневка на август и началото на септември, масово на юг от Бургас се закриват заведения за хранене, част от плажовете са без спасители, несигурна е политическата и икономическата среда у нас.

Къде почиваха и почиват Българските туристи през това лято?

Туристическия сезон за българите протичаше и протича с много въпросителни. Много дни през юли и август бяха дъждовни и не бяха благоприятни за почивка. Тези неблагоприятни условия за туризма насочиха българите от средната и под средната класа към Егейско море и Северна Гърция, така също към Турция, а над средната към Италия, Испания и ОАЕ.

В този смисъл нашето Черноморие загуби българския турист, а от 500 000 туристи почивали по Черноморието в Бургаска област между 80 и 100 000 са били българи през август.

Българите от Северозападна, Югозападна и Централна България през дългите уикенди чрез онлайн резервации намериха тихи кътчета по плажовете на Средиземно море, а от Североизточна, Югоизточна и Източна България съгражданите ни се насочиха към турските плажове и дестинации.

Те направиха бърза ценова съпоставка, отчетоха като необходимост великолепната инфраструктура и тръгнаха да опознават Балканите, от това се нуждае българина.