Тютюнопроизводители искат диалог със СЗО
Секция: ИКОНОМИКА
04 Септември 2014 16:34
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Тютюнопроизводители искат диалог със СЗО

/КРОСС/ Тютюнопроизводители призовават правителствата да проведат официални разговори с тях, след като Световната здравна организация (СЗО) публикува планове, които гарантират възможност за консултации по отношение на алтернативи на тютюна, но са заплашени субсидиите.

Призивът е отправен по време на среща днес, организирана от Международната асоциация на тютюнопроизводителите (ITGA) в Пловдив, която събра българският министър на земеделието и храните Васил Грудев и тютюнопроизводители от България, Гърция, Република Македония, Сърбия, Киргизстан, Турция и Оман.

„Тютюнопроизводството допринася за повече от 1 млрд. евро от износ в годишния оборот на Европейския съюз и представлява значителна част от БВП и заетостта в страните, представени днес тук. Съзнаваме необходимостта от установяване на диалог с тютюнопроизводителите и нуждата от мерки за подкрепа на тютюнопроизводството, за да може да се посрещнат предизвикателствата, пред които секторът е изправен", каза президентът на ITGA Франсоа фан дер Мерве при откриването на форума.

Срещата се проведе на фона на неотдавнашната публикация на набор от предложения, които предстои да бъдат обсъждани по време на срещата на Световната здравна организация, която ще се състои в Москва следващия месец - Шестата конференция на страните по Рамковата конвенция за контрол на тютюна на СЗО.

В проектопредложенията се посочва, че „трябва да се гарантира" участието на тютюнопроизводителите в процеса на вземане на решения, но също така се призовават страните по Рамковата конвенция да гарантират, че субсидиите за отглеждане на тютюн ще бъдат прекратени - препоръка, която притеснява тютюнопроизводителите в Европа и извън нея, тъй като много от тези хора вече са изправени пред значителни икономически лишения и затруднения в осигуряването на прехраната за тях и техните семейства.

„Тези проектопредложения са отзвук на нашите коментари, че алтернативите на тютюна трябва да бъдат икономически стабилни, което означава, че субсидиите не могат да бъдат просто премахнати, без сериозно да се помисли какво ще ги замести. Призоваваме правителството да проведе официални разговори, за да се уверим, че нашите виждания са чути", заяви председателят на Българската национална асоциация на тютюнопроизводителите Цветан Филев.

„Приветстваме становището на СЗО относно принципа на консултация с тютюнопроизводителите на проектопредложенията, които предстои да бъдат обсъждани на срещата в Москва, и призоваваме правителствата на страните-производителки на тютюн, представляващи 30 милиона фермери по света, официално и незабавно да започнат диалог с този важен земеделски сектор във всяка от съответните страни. Освен това с нетърпение очакваме да продължи разширяването на инициативите в подкрепа на тютюнопроизводителите и техните общности по целия свят", каза изпълнителният директор на ITGA Антонио Абруноса.