Пловдив очаква десетата „Нощ на музеите и галериите”
Секция: КУЛТУРА
06 Септември 2014 13:39
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Пловдив очаква десетата „Нощ на музеите и галериите”

/КРОСС/ Десетото юбилейно издание на „Нощ на музеите и галериите" в Пловдив ще отбележи годишнината си с двудневна програма на 12 и 13 септември, в която ще влязат над 120 събития нс повече от 500 артисти от цял свят, които ще превземат над 90 локации в града, избран в петък за Европейска столица на културата 2019 за България.

Традиционно програмата е организирана в няколко основни теми: „Музеи и галерии", „Култура и клуб, „Град и публично пространство" и „Детска програма".

В първия ден акцентът ще бъде върху програмата програмата „Музеи и галерии", или съдържанието, представено от традиционните участници - повече от 20 общински, държавни и частни музеи и галерии, които планират за събитието специални изложби, концерти и представяния.

За първи път в събитието ще вземе участие Френският културен институт с изложбата „Кутия в куфар", която представя съвременни интерпретации на Марсел Дюшан от 15 френски артисти с изразните средства на живописта, инсталацията, видео, скулптура или пърформанса. Изложбата ще бъде показана в Градска художествена галерия - Пловдив.

Акцент в програмата ще бъде проектът „Помогни на очите си да виждат" на Регионален исторически музей - Пловдив и Центъра за рехабилитация на слепи хора. Инициативата е финансирана от Фонд „Специални проекти" на „Нощта" и цели да даде достъп на хора с увредено зрение до четирите експозиции на музея и до отделни експонати. Във всеки един от обектите ще бъде поставен и кът за работа с деца и възрастни с увредено зрение и ще бъдат изработени тактилни карти и анотации на брайл на определени музейни експонати, характерни за тематиката на всяка експозиция. Към експонатите ще има и аудио текст, възпроизвеждан от плеъри със слушалки. Кътовете ще бъдат обогатени с реални оригинални експонати от фондовете на музея - скулптури, релефни предмети, велосипед от XIX в. и др., предоставени за свободно „виждане с ръце".

Регионален етнографски музей - Пловдив ще се включи със салон за ретро-прически. В големия салон на музея ще бъде направено модно фризьорско ателие и всеки желаещ може да си избере ретро прическа, която обучените млади фризьори от СОУ „Ана Май" да измайсторят. Ще могат да се видят „прабабата" на пресата и машата за къдрене, първите парфюми, помади и мазила.

В Малката базилика ще бъде представен проекта „Базилика Тессера - нови форми в културното наследство" - дигитална инсталация, дело на пловдивски артисти и институции, която пресъздава античните подови мозайки в Базиликата като мултимедийна композиция от образ, музика и текст.

В Дружеството на пловдивските художници, Център Алос ще се включат в „Нощта" с изложбата „ГрадАрт", която събира фото и видео документация от художествени инсталации и акции в градската среда, резултат от уъркшопи с ученици от училищата по изкуствата.

В музея на авиацията в Крумово ще има демонстрационни полети на леката авиация, демонстрация на изстрелване с катапулт, полети на симулатор на самолет L-410 и други интересни демонстрации.

В къщата музей на Златю Бояджиев ще може да бъде видяна пространствена мултимедийна изложба за Златю Бояджиев, реализирана от Антонио Кесерджиев в партньорство с Общински институт „Старинен Пловдив".

Sariev Contemporary ще бъде представена инсталация на немските артисти Уте Мюлер и Кристоф Майер, курирана от Бетина Щайнбюрге и съставена от рисунки, архитектурни фрагменти и скулптури, както и списанието Black Pages, всеки брой на което е своеобразна изложба на отличителни артисти в световното съвременно изкуство.

Акценти в програмата „Музеи и галерии" имат и новите арт пространства в „Капана" като фотографска галерия "Ластици", която ще представи self-publish продукцията си за последната година в курирана за събитието изложба и галерия Point-Black, която ще представи групова изложба. Новооткритото пространство Sariev Project Space ще покаже проекта „Изкуството и неговата история - съкратена версия" на Димитър Солаков, част от дългогодишната платформа на галерията ФОН: Млади автори.

Във втория фестивален ден ще се включат над 30 участника в програмата „Култура и клуб" - театри, университети, читалища, книжарници, клубове, барове, ателиета, работилници и други алтернативни пространства за изкуство.

Антикварен магазин при Сашо Костов различни автори и графици ще ще представят проекта „Да напишем книга заедно! Да нарисуваме книга заедно!". Artnewscafe ще представи демонстрацията на Виолета Керемидчиева „Дълбоко замразени" със съставяне на астрологична карта, но с определен замисъл, а по-късно Тодор П. Тодоров ще представия своя литературен пърформанс „Винаги нощта".

Фасадата на Драматичен театър Пловдив ще бъде преобразена с помощта на видео мапинг на Петко Танчев.

В същия ден може да се пооцапате и с брашно с помощта на Хлебна къща - Пловдив, която ще проведе уъркшоп на ул. „4 януари" 4, а преди това ще представи „Театър на трохите".

БНР Пловдив ще е домакин на Jazz radio night на Биг Бенд Пловдив с ръководител Николай Гешев - концерт, посветен на 80 години БНР и 60 години Радио Пловдив пред сградата на Радио Пловдив. Преди това там може да се види и интерактивният спектакъл „Съвети към нежния пол как да следва с по-голяма отдаденост трите основни добродетели: пиянство, разврат и интриганство" с автор Борис Роканов.

Музикалната програма на Нощ/ Пловдив ще включва още доста събития сред които концерт на „Попара" с участието на известния бийтбоксър Skiller в клуб "Мария Луиза". В красивия двор на Драматичния театър с концерт ще гостуват Теодосий Спасов и Балкански, а в "Конюшните на Царя" ще има детски концерт "Пеем с вас" на хор "Детска китка" с диригент Яна Делирадева.

Акцент в парти програмата е официалното афтър парти на Нощ/ Пловдив - Absolut Factory, където ще се случи световната предпремиера на една от най-важните арт колаборации в историята на марката.

По време на Нощта ще бъдат открити официално две нови пространства за съвременно изкуство в града - eXAF на бул. „Руски" 89, което ще открие с видео арт изложба, поставяща начало на платформата FACTUM, която периодично ще представя на публиката млади български и чуждестранни автори в сферата на съвременното визуално изкуство. Второто е „Мелформатор лаб" в „Капана", където ще може да се види аудио-визуална интерактивна инсталация, дело на колектив „Мелформатор".

Хитовите импровизационни комици ХаХаХа Импро театър ще гостуват в Баскиа Кафе§Бутик в „Капана", за да предложат една смесица от екшън, мелодрама, комедия, съспенс и какво ли още не. В техните спектакли сюжетът, персонажите и диалогът се измислят на момента, като за това актьорите използват предложения, взети от публиката.

В икономическата библиотека ще се проведе лекция и дискусия на тема „Артистите са бедни!?", водени от Георги Стоев и Весислав Илиев, които ще коментират дали изкуството трябва да е безплатно, дали цената отразява качеството и защо държавните субсидии само засилват бедността на артистите.

Държавният архив в Пловдив ще открие изложба „Пловдивският път на автомобила" и ще представи книга, посветена на историята на автомобилите в България, а в читалище „Шалом" ще се проведат лекция, дискусия и изложба.

Програмата „Град и публични пространства" ще обхване и двата дни на Нощта, като ключовите събития в нея целят да трансформират или разтълкуват градската среда на Пловдив в нов културен контекст. Едно от тях е проектът Me/TheCity в сътрудничество между холандския режисьор Йост ван Веен и българския композитор Петър Дундаков, който опакова публично пространство в звук и картина чрез прожекции на сградата на ОП „Радостни обреди".

Проектът „Графонетика" на филолога Даниел Ненчев събира международни графични артисти, които ще обрисуват стена в центъра на Пловдив с общите думи в балканските езици.