/КРОСС/Цени не за бедни и богати, а цени за различно потребление - когато потребяваш по-малко, да бъдеш стимулиран с по-ниски цени, когато ползваш повече ток - не.
Това каза президентът на КНСБ Пламен Димитров в студиото на Нова телевизия в уточнение на идеята за различна цена на тока, която се разпространи като цени за бедни и цени за богати.
Например 500 киловат часа на месец - всеки киловат час над него да бъде със съответната по-скъпа цена, допълни Димитров. 350 киловат часа се подпомагат, посочи той.
Синдикалният лидер настоява помощите за енергийно бедни, които към момента са около 300 000 домакинства, да останат, а към тази схема да се въведе допълнителната разлика в цените. За потребление.
Според Пламен Димитров тази практика би могла да се приложи и относно плащането на водата.
Сложно, възможно и ненужно. Така Владимир Каролев определи идеята на Пламен Димитров. Защо трябва да усложняваме нещата, като може да са по-прости, попита той събеседника си.
По-добре е, според Каролев, цената на електроенергията да бъде такава, че да могат да се покриват разходите на съответните дружества плюс нормална норма на печалба и част от сметките на енергийно бедните хора да бъде плащана с ваучери. Това е по-нормалния начин и това е начинът системата по-бързо да бъде извадена от дефицити, каза икономистът.
Той не отрече, че у нас има енергийно бедни хора, но посочи: Средната заплата в България гони вече 800 лева, така че не е такава голяма трагедия енергийната бедност, за която се говори.