/КРОСС/"Три правителства извършиха брутално национално предателство в енергетика - на Костов, на Сакскобургготски и на Борисов", казва Явор Куюмджиев, водач на листата на "БСП лява България" в Търговище, пред "Дума"
- Г-н Куюмджиев, служебното правителство вещае апокалипсис в енергетиката. Колко е общият дълг на НЕК?
- Общият дълг на НЕК е около 3 млрд. лв. в момента. Трябва да се прави ясна разлика между дългосрочни и краткосрочни задължения. Двете групи са приблизително равни - по 1,5 млрд. лв. Дългосрочните са от много време, а краткосрочните поради дефицита в системата. Ако нищо не се направи, дълговете на НЕК растат с почти 1 млрд. годишно. Но цялата отговорност дали този милиард ще го има или не е на служебното и на следващото правителство. С тези пари се плаща произведената еленергия от слънчевите и вятърните централи, т. нар. ВЕИ-та. И от "американските" ТЕЦ-ове - ТЕЦ "Марица изток 1" и "Марица изток 3". Те имат дългосрочни договори за изкупуване на много по-високи от пазарните цени и задължително на цялата произведена енергия. За илюстрация средната цена на ВЕИ-тата е 480 за мегават час. А пазарната цена в момента е около 80 лв. Т.е. електричеството от ВЕИ е 5-6 пъти по-скъпо. На единия "американски" ТЕЦ е 260 лв. за мегават, на другия - 284 лв. Там отива 1 млрд., с който се увеличава дългът на НЕК всяка година.
- Защото служебният кабинет спира процеса, който правителството на Орешарски започна ли?
- Точно така. Първо, те носят цялата отговорност, тъй като първото, които те направиха, бе да подменят цялото ръководство на енергетиката. Спорно е има ли право на това служебното правителство или не. Става дума за изпълнителния директор на Български енергиен холдинг. За шеф на мини "Марица изток" сложиха депутат на ГЕРБ. Тотално подмениха ръководството на ДКЕВР.
- Всяко решение оттук нататък е на служебния кабинет, така ли?
- Точно така, всяко решение е тяхна отговорност, защото хората за техни. Второто, за да се справят с двата основни проблема в българската енергетика - слънчевите и вятърните централи, е нужна политическа воля. Тези централи доставят 5% от еленергията, а за тях отиват 30% от разходите в системата, както и за "американските" ТЕЦ-ове. Такава воля няма, защото не са защитници на обикновените граждани, а лобисти, ярки защитници на интересите на тези "инвеститори" - в четири кавички. Готови са да вдигнат цената на тока неколкократно, за да могат тези хора да си приберат печалбата.
- Нали заради протестите за високите цени на тока ГЕРБ падна от власт. Как ще увеличат цената на тока преди вота? Ще хвърлят вината на БСП ли?
- Няма как да го направят - всички решения и отговорностите за поскъпването на тока преди зимата са техни. Друго е. Службният кабинет е отбор за мръсни поръчки на Бойко Борисов. Ще накарат служебното правителство да вдигне цените, а Борисов ще дойде на бял кон и ще каже: Не съм аз, Близнашки беше!
- Какво трябва да се направи, за да се спасим? Надали преговори с ВЕИ-ата и "американските" централи ще дадат резултат. Кой ще се откаже от големите печалби?
- Ние тръгнахме да решаваме проблема, но не ни стигна времето. Няма никаква чуваемост за тежкото състояние на енергетиката при "американските" ТЕЦ-ове. Те твърдят: Ние си имаме подписани договори, не ни интересува нищо друго, изпълнявайте си ги. В този случай има едно крещящо противоречие. В либерализирания вътрешен пазар на ЕС Европейската комисия си затваря очите за това, че в България съществуват договори за задължително преференциално изкупуване на енергията. Само мога да си представя какъв вой щеше да се наддаде, ако централите бяха руски. И как на секундата щяха да ги прекратят и да ги обявят за "неправомерна държавна помощ". За "американските" ТЕЦ-ове няма никаква реакция от ЕК. Преди кабинетът "Орешарски" да подаде оставка, изпратихме писмо със запитване към ЕК дали това не е неправомерна държавна помощ. Тя може да вземе решение договорите да бъдат развалени, отговор до момента няма. На различен принцип действат ВЕИ-ата. Ангажиментът за въвеждане на 16% ВЕИ до 2020 г., който сме поели пред ЕС, е постигнат през 2012 г. В безумното бързане в периода април - май - юни 2012 г. са включени 600 мегавата. Това доведе до тази абсурдна ситуация.
- Кой сключи тези договорите?
- ГЕРБ. Тези договори имат няколко фази. Първо е т. нар. инвестиционно намерение. От него до крайния договор за присъединяване изминават между 1 и 3 години. Последните ВЕИ-та преминаха процедурата за 3 месеца. Най-големият проблем са слънчевите централи - включени са 1100 мегавата. При тях задължението възниква в момента на подписване договора за окончателно присъединяване. Той се парафира от операторите на мрежата - ЕРП-ата, или НЕК, ако е високо напрежение, на базата на акт 16 от ДНСК. Той удостоверява, че съответната централа е изградена, проведени са 72-часовите проби, разбити по зададените параметри. С акта централата получава почти автоматично и задължително договора за присъединяване. ДНСК е можел да спре поне половината проекти по веригата на тази основа. ГЕРБ не само че не ги спряха, те поощряваха включването на максимален брой проекти. Вината изцяло е тяхна. И доказателството е простичко - до октомври 2009 г. има 9 мегавата слънчеви централи. През 2012 вече са 1100 мегавата за 3 години. Това е един атомен реактор.
- Чии са тези централи?
- Има две големи заблуди, които се повтарят от всички, които лаят срещу България и нормалното й развитие - че никакви други големи проекти не са се случвали в България освен руски. Абсурдна лъжа. За последните 10 години имаме реализирани 3 огромни енергийни проекта - американските ТЕЦ "Марица изток 1", ТЕЦ "Марица изток 3" и 1100 мегавата слънчеви централи. 70% от тях са на чужденци - корейци, американци, германци, чехи. На практика трите проекта днес създават огромния натиск върху цената на тока. Това е брутално национално предателство на три правителства. Проблемът с американските централи възниква при Иван Костов и се задълбочава по времето на Симеон Сакскобургготски, а с ВЕИ-ата бе създаден от Бойко Борисов. Те са виновни, че днес милиарди изтичат в чужди ръце.
- Има ли начин да бъдат регулирани цените на ВЕИ-ата?
- Този проблем е в България, в Чехия, в Испания и донякъде в Италия. Там се приеха мерки, които да ограничат негативното им влияние върху цените на тока. Ние избрахме среден модел, който гарантира възвращаемостта на парите, вложени в централите, но не за 7, че и за по-малко години, както са планирали, а за 15. Чрез намаляване на цените и количествата задължително изкупувана енергия и увеличаване на срока. Неизкупените количества могат да се предложат на свободния пазар. Те се съпротивляваха. Принципните им бизнеспланове са следните: инвестира 1 млн., на 7-та година парите се връщат, а до 20-ата година - 13 години, печелят зверски пари. Ние казахме: ще печелите от 15-ата година нататък, т.е. 5 години. Така им се гарантира нормална норма на възвращаемост, а не брутална печалба на гърба на хората. Тръгнахме да го правим, но не ни стигна времето.
- Вицепремиерът Екатерина Захариева заговори за фалит на НЕК. ГЕРБ да не ни гласи нещо подобно?
- О, да, гласят ни фалит на НЕК. Стойностните неща, които притежава, са 33% от ТЕЦ "Марица изток 3". Уставът е такъв, че държавата няма блокираща квота. Има около 2000 мегават водни централи с огромна стойност, защото работят с природния ресурс вода. А също два ПАВЕЦ-а - "Чаира" и "Орфей". Те са най-големите в Европа и са страшно апетитна хапка. Евентуалният фалит на НЕК ще означава разпродажба на активите му и преминаването им в частни ръце. Това е целта.
- Водач сте на листата в Търговище на БСП. Доволен ли сте?
- Да, защото това е красиво място и там живеят много трудолюбиви, честни и открити хора. За година и малко успях да направят доста неща за града и областта и организацията единодушно ме издигнаха за водач на листата месец преди определянето им. Благодаря им, това е и голяма отговорност - да продължа да работя както и досега. Имаме потенциал. Обръщам се към членовете и симпатизантите на БСП, те трябва да знаят какво ги чака, ако ГЕРБ спечели - увеличаване цената на тока, замразяване на доходите, продължаващо обедняване. Не трябва да допускаме това, което гледахме 3 години, и да даваме на Бойко Борисов да затрие България. В Търговище има сериозна индустрия - "Шишеджам", военният завод "Хан Крум", предприятието за батерии, най-големият завод на Балканите за производство на мека мебел, земеделие. Моята амбиция е да се опитам да докарам нови реални инвестиции и нови работни места. Имам идеи, но няма да ги споделя, защото процесите са сложни и дълги. Трябва лично да убеждавам големите компании да дойдат в Търговище да създадат нови производства. Шанс има и няма да се предам.