Санкциите срещу Русия и възможните последици от тях
Секция: Коментари
08 Септември 2014 10:30
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Санкциите срещу Русия и възможните последици от тях

/КРОСС/ Спе­ци­ално внима­ние заслужава въпро­сът за налага­ните срещу Русия санкции, осо­бено на фона на лип­сата на как­вито и да било санкции срещу Украйна, чието пра­ви­тел­ство използва тежко въоръже­ние за унищожа­ва­нето на раз­бун­ту­ва­лите се свои съграж­дани от източ­ните части на стра­ната. В тази връзка си струва да се запи­таме защо сход­ните действия на Башар Асад срещу сирийските бун­тов­ници ста­наха при­чина за налага­нето на дра­ко­нови мерки срещу режима му и едва не доведоха до военна намеса на Запада в под­крепа на въоръже­ната опо­зиция, а сега действи­ята на укра­ин­ските бун­тов­ници и пла­хите опити на Москва да ги защити поне на думи, срещат ярост­ните обви­не­ния на същия този Запад и водят до все по-​сурови санкции не срещу пра­ви­тел­ството в Киев, а именно срещу Русия.

Въпреки посто­ян­ните и все по-​настойчиви при­зиви на САЩ към европе­йс­ките държави в ника­къв слу­чай да не сътруд­ни­чат с рус­наците в сфе­рата на енергий­ните доставки, за самите европе­йци е ясно, че Европа може и да не прежи­вее соци­ал­ния взрив, който веро­ятно ще последва рез­кия спад в ико­номи­ката на кон­ти­нента, про­во­ки­ран от санкци­ите срещу Русия. Лятото скоро ще свърши и ще се наложи не само да се гаран­тира отоп­ле­ни­ето на граж­да­ните наЕС, но и непрекъс­на­то­стта на про­из­вод­стве­ния цикъл на него­вите инду­стри­ални предпри­я­тия. Ико­номи­стите пре­дупре­жда­ват, че в ника­къв слу­чай не бива да се допуска спад с повече от 5% на европе­йския БВП (който и без това не демон­стрира осо­бено бърз рас­теж), тъй като това би било ката­строфа за ико­номи­ката на Европа.

Тъкмо това обаче ще се случи, ако конфликтът между ЕС и Русия в енергий­ната сфера продължи да се задъл­бо­чава под натиска на Вашинг­тон. При подобно раз­ви­тие много европе­йски страни, съще­ству­ващи в немалка степен благо­да­ре­ние на редовно отпус­ка­ните заеми от един­стве­ния ста­би­лен инду­стри­а­лен „донор" на кон­ти­нента - Герма­ния, няма да могат да оце­леят в рам­ките на ЕС. Впро­чем, ако санкци­ите срещу Русия все пак бъдат въве­дени в пъл­ния им обем, пред­лаган от САЩ, съще­ству­ва­нето на самия ЕС ще се окаже под въпрос, тъй като наци­о­нал­ните ико­номики на „дотаци­он­ните" страни-​членки (сред които е и Бълга­рия) могат про­сто да пре­ста­нат да функци­о­ни­рат. Това, на свой ред, ще доведе до още по-​голям ръст на без­ра­бо­тицата и, като след­ствие, до непред­ска­зуем сце­на­рий за раз­ви­ти­ето наЕС като цяло.

Именно поради това, както отбе­ляза неот­давна и евро­коми­са­рят по енерге­ти­ката Гюн­тер Йотингер, рус­ките доставки на пет­рол и газ за Европа „не бива да ста­ват обект на санкции". Той добави, че винаги се е обя­вя­вал про­тив как­вито и да било санкции в сфе­рата на достав­ките на руски енерго­но­си­тели. В същото време обаче, Йотингер под­черта, че Русия зависи от запад­ните тех­но­логии за добив на енерго­но­си­тели от шел­фо­вите зони, както и за добив на шистов газ. Спо­ред него, огра­ни­ча­ва­нето на достав­ките на подобни тех­но­логии за стра­ната може да бъде разгле­дано от Съвета на ЕС, ако „Русия не съдейства за постига­нето на мир в Украйна".

Меж­ду­временно, в нача­лото на юли бри­тан­ският премиер Дейвид Камерън при­зова ЕС да наложи трети пакет санкции срещу Русия, като този път те да засегнат отделни сек­тори на рус­ката ико­номика, вклю­чи­телно енергий­ния. Спо­ред Камерън, „Русия не трябва да има достъп до европе­йс­ките пазари, европе­йс­ките капи­тали и европе­йс­ките научни постиже­ния и тех­но­логии, докато стиму­лира конфликта в една съседна на ЕС държава". Бри­тан­ският премиер обаче, кой знае защо забравя да уточни, че самият той е убе­ден про­тив­ник на съще­ству­ва­нето на самия ЕС, както и че стра­ната му се готви в скоро време да го напусне.

Всъщ­ност, налага­нето на сек­тор­ните санкции срещу Русия е изгодно най-​вече за аме­ри­кан­с­ките компа­нии, про­кар­ващи т.нар. „шистова рево­люция" в Европа. Става дума за раз­ра­бот­ва­нето на шисто­вите нахо­дища в Украйна от компа­ни­ята BurismaHolding, в чийто дирек­тор­ски борд е Хънтър Байдън (син на вицепре­зи­дента на САЩ), Дейвън Арчър (семеен при­я­тел на държав­ния сек­ре­тар Джон Кери) и бившият пол­ски пре­зи­дент Алек­сандър Кваш­нев­ски. Тоест, на прак­тика Вашинг­тон поставя под кон­трол енергий­ната сфера на Украйна, която занапред ще се раз­вива съоб­разно аме­ри­кан­с­ката стратегия.

Под пред­лог, че Русия трябва да бъде нака­зана за действи­ята си в Крим, както и заради позици­ята си по случ­ващото се в Украйна като цяло, САЩ при­нуж­да­ват европе­йс­ките си съюз­ници - потре­би­тели на рус­кия газ, да се пре­ори­ен­ти­рат към закупу­ва­нето на енерго­но­си­тели на доста по-​високи от рус­ките цени, което осигу­рява на аме­ри­кан­ския биз­нес оче­видни кон­ку­рентни предимства.

Редица експерти прогно­зи­рат, че след като ЕС успя с тол­кова големи уси­лия да пре­одо­лее поне частично теж­ките про­блеми на такива страни членки като Гърция и Испа­ния, опитът му да се ангажира с още по-​тежките про­блеми на Украйна може да има смър­то­носни после­дици както за еврото и един­ството на евро­зо­ната, така и за цялата ико­номика на съюза. От друга страна, въпреки загу­бите си от бъдещите санкции, Москва може да се пре­ори­ен­тира към нови потре­би­тели на сво­ите енерго­но­си­тели, както показва и подпи­са­ният наскоро впе­чат­ля­ващ газов дого­вор с Китай. В крайна сметка, санкци­ите и търгов­ските войни са изгодни един­ствено за САЩ, които с тяхна помощ реша­ват соб­стве­ните си задачи по отноше­ния на Русия и ЕС.

Освен това, при форму­ли­ра­нето на съвмест­ната си позиция със САЩ за ико­номи­че­ския натиск върху Русия, европе­йс­ките държави би след­вало да отчи­тат, че хипо­те­тич­ното пре­кра­тя­ване на рус­ките пет­ролни и газови доставки за кон­ти­нента ще доведе до много сери­о­зни про­блеми в 25%-30% от елект­роцен­тра­лите, прекъ­сване на рабо­тата на поло­ви­ната от неф­топре­ра­бот­ва­тел­ните предпри­я­тия и спи­ра­нето на всички хими­че­ски заводи.

Без рус­ките енерго­но­си­тели неиз­бежно ще ста­нем сви­де­тели на колапс на път­ни­че­ския, търгов­ския и част­ния транспорт, на чиито фон про­сло­ву­тата „пет­ролна криза" от 1973 г. ще изглежда като дет­ска игра. Освен това, за 1⁄3 от насе­ле­ни­ето на ЕС, т.е. за над сто мили­она души (вклю­чи­телно за цялото българ­ско насе­ле­ние), пред­сто­ящата зима веро­ятно ще се превърне в кошмар. Тук е мястото да напомня, че степента на зави­симост на европе­йс­ките държави от рус­кия газ варира от 20% - за Ита­лия, до почти 100% - за Бълга­рия и Латвия.

В пуб­ли­ку­ва­ния неот­давна доклад на Све­тов­ната банка се посочва, че повиша­ва­нето на напреже­ни­ето в Украйна, а стра­теги­ята на Вашинг­тон цели именно това, може да доведе до „нови и още по-​сурови санкции и възможни прекъ­сва­ния на търгов­ските и бан­кови потоци". Ако обаче рус­ките компа­нии не могат да плащат задълже­ни­ята си заради санкци­ите, а общият обем на задълже­ни­ята им към европе­йс­ките банки се рав­нява на 165 млрд. долара, в зоната на най-​големия риск ще се окажат най-​вече френ­ските, герман­с­ките и ита­ли­ан­с­ките банки. Загу­бите на аме­ри­кан­с­ките ще бъдат доста по-​малки, тъй като рус­ките задълже­ния в тях са за 32 млрд. долара.

Про­валът от страна на Киев на състо­я­лите се през юни три­странни прего­вори (между Украйна, Русия и ЕС) за реша­ване на газо­вия про­блем, както и взривът, избух­нал няколко дни по-​късно на укра­ин­ския участък от маги­страл­ния газопро­вод Урен­гой - Помари - Ужго­род, са поред­ният аргумент в полза на спеш­ната необ­хо­димост от реа­ли­за­ци­ята на про­екта за газопро­вода „Южен поток". Те демон­стри­рат нена­дежд­но­стта на Украйна като дълго­сро­чен парт­ньор наЕС в енергий­ната сфера и пра­вят стро­ежа на „Южен поток" на прак­тика безалтернативен.

Тук е мястото да напомня, че още през март 2014 г. вода­чът на укра­ин­ския т.нар. „Десен сек­тор" Дмит­рий Ярош (меж­ду­временно обявен за меж­ду­на­родно издир­ване от Интерпол през юли т.г.) заплаши да взриви преми­на­ващия през Украйна газопро­вод, за да лиши Русия от възмож­но­стта да печели от износа на пет­рол и газ за Европа.

Оче­видно Вашинг­тон при­лага мак­симални уси­лия за влоша­ва­нето на отноше­ни­ята между ЕС и Русия в енергий­ната сфера, използ­вайки за целта съюз­ниците си в Киев. Новото изо­стряне на руско-​украинската газова криза, само по себе си, е достатъ­чен аргумент в полза на реа­ли­за­ци­ята на газопро­вода, по който още през 2015 г. би могъл да се доставя газ за Европа. Пред­вид все по-​непредсказуемия „укра­ин­ски фак­тор", за ЕС става изклю­чи­телно важно да разпо­лага с алтер­на­ти­вен на укра­ин­ския марш­рут за доставка на енерго­но­си­тели. От тази гледна точка, реа­ли­за­ци­ята на „Южен поток" е и гаранция за повиша­ване енергий­ната сигур­ност на Европа. В тази връзка пове­де­ни­ето и под­хо­дите на Европе­й­с­ката коми­сия към този стра­теги­че­ски важен за ЕС про­ект изглеж­дат трудно обяс­ними, защото се опре­де­лят преди всичко от поли­ти­че­ския натиск и инте­ре­сите на Вашинг­тон, а не от жела­ни­ето на самите европе­йци да полу­ча­ват най-​евтиния възможен руски газ (вклю­чи­телно по тръ­бопро­вода „Южен поток") при това по един оче­видно сигу­рен и безпро­блемен марш­рут. (geopolitica​.eu)