Цветан Василев се връща, ако не го арестуват
Секция: БЪЛГАРИЯ
08 Септември 2014 21:31
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Цветан Василев се връща, ако не го арестуват

София /КРОСС/ Банкерът Цветан Василев се връща у нас от Белград, ако родното обвинение се откаже да го арестува и му наложи друга, по-лека мярка за неотклонение. Това съобщи пред „Преса" новият му защитник Константин Симеонов.
„Василев не е в позиция да поставя условия", контрираха от прокуратурата. Новият адвокат бил петият поред, упълномощен от Цветан Василев, заявиха от държавното обвинение. По повод твърденията на Симеонов, че Василев е в Белград и никой не го търси, от прокуратурата подчертаха, че именно обвинението е информирало Интерпол къде да търси Василев. В съобщение до медиите държавното обвинение обяви, че издирването му изцяло е от компетентността на Интерпол.
От институцията припомниха, че на 28 август за Василев е издадена европейска заповед за арест и той е обявен за издирване в шенгенската информационна система. Банкерът е обявен за издирване и в информационната система на Интерпол във връзка с изпратена от прокуратурата молба за обявяване за международното му издирване с цел последваща екстрадиция. А тъй като Сърбия не е държава член на ЕС, за нея европейската заповед за арест не важи. И единствено Интерпол може да поиска задържането му.
Василев е обвинен в длъжностно присвояване на над 206 млн. лева от банката.
На въпрос на „Преса" към адвоката Константин Симеонов дали службите вече не са открили клиента му, той отвърна, че най-вероятно това не е станало.
„След като някой бъде открит от Интерпол, следва сигнал до страната, която го издирва. Тогава стартира и процедура по екстрадиция със съответните документи и доказателства. Не съм убеден обаче, че прокуратурата разполага с необходимите доказателства, за да поиска екстрадиция и след залавянето му", каза защитникът. Той добави, че клиентът му иска да се върне у нас, за да съдейства за оздравяването на КТБ. Според Симеонов банкерът знаел кой иска да съсипе КТБ, но положението му на обвиняем не му позволява на работи за възстановяване на банката.
Защитникът обясни, че се е срещнал с прокурори в петък и им предложил клиентът му да се върне доброволно, при условие че не бъде арестуван. Симеонов е категоричен, че никой не иска да пречи на разследването, но за това не е задължително Василев да е в ареста. Още повече че всички други обвиняеми по делото са на свобода. В края на краищата мярката за неотклонение не е наказание. „Все още чакам отговор от обвинителите. Надявам се, че ще постъпят държавнически", обясни Симеонов.
„Нали се сещате, че не е много приятно, особено като се има предвид кой е Цветан Василев, прибирайки се в България, да те арестуват на границата", каза адвокатът. Даже било най-вероятно клиентът му да бъде задържан от сръбските власти и върнат в Белград, за да тръгне процедурата по екстрадицията му, добави той. „Целта ни е да се прибере и всичко да си върви по нормалния ред.
Според мен най-важ­ното е да се направят всички възможни опити за запазване на банката, защото евентуален фалит на КТБ ще повлече много тежки последствия за всички" , смята Симеонов.
Издирването на Цветан Василев не е свързано с оздравяването на КТБ, а с криминалното й източване, отсече прокуратурата.
Запорите върху имуществото на Цв. Василев са в сила от 1 септември.

МВР е в контакт с колегите си от Белград

Министерството на вътрешните работи е в контакт със сръбските си колеги по случая с банкера Цветан Василев. Това съобщиха за „Преса" от посолството на Сърбия в София. Не бе уточнено за сътрудничество на какво ниво става въпрос. От българската дипломатическа мисия в сръбската столица заявиха, че никой не е искал от тях информация или съдействие по случая „Василев". Нито местните власти, нито Интерпол са се свързвали с посолството на България. Проверка на „Преса" показа още, че сръбските медии също не проявяват никакъв интерес към Цветан Василев и към официалното потвърждение, че той се намира в Белград. „В местните вестници няма нито една дума за този човек. Нашите колеги също не са чували за Цветан Василев, нито за това, че е обявен за издирване с червена бюлетина на Интерпол по искане на българските власти", заявиха колеги от сръбския вестник „Политика".

Притежава завод за стъкло в Сърбия

От 2012 г. Цветан Василев е собственик на „Сръбска фабрика за стъкло" в град Парачин, която е определяна като най-голямата производствена мощност за стъкло на Балканите. Банкерът придоби мажоритарния пакет (63,6%) от държавния монополист „Сърбия-газ". Сделката беше за 35 млн. евро плюс поемане на дълг. Василев придоби фабриката чрез две фирми под негов контрол - плевенският завод „Рубин" и „Глас индъстри".

През февруари 2014 г. мажоритарният собственик на КТБ присъства на откриване на нова технологична линия за амбалажно стъкло. Тогава беше обявено, че проектът е изцяло финансиран от КТБ, а инвестицията надхвърля 20 млн. евро. През юли т.г. стана ясно, че Цветан Василев има интерес и към бизнеса на австрийската финансова група „Хипо алпе адриа" в Източна Европа, включително в Сърбия. После се разбра, че е отпаднал от надпреварата.

Запорът върху имотите на Василев - в сила от 1 септември

От 1 септември запорът върху имотите, автомобилите и дяловете на Цветан Василев е факт, установи проверка на „Преса". На 3 септември те са вписани и в Търговския регистър.
Още на 22 август СГС забрани на мажоритарния собственик на КТБ да продава, да прехвърля и да се разпорежда с недвижими имоти в София, Пловдив, Банско, Созопол, Царево, Варна, Габрово. Сред тях попадат резиденцията на банкера в столичния квартал Бояна, хасиендата му в Созопол, както и неговата бащина къща в Габрово, където живее майка му.
Съдът разпореди също запор на автопарка на Цветан Василев - 11 возила, от които само едно „Рено Меган" се води лично негова собственост, останалите са фирмени. Възбраната обхвана и дяловете на собственика на КТБ в 12 дружества. Това стана заради обвинението за присвояване на 206 млн. лв. от трезора, което предвижда включително конфискация на имущество.
Оказа се обаче, че банкерът е обжалвал определението на СГС, затова запорът става факт едва на 1 септември. Извън възбраните остават двата самолета, които превозват Василев и семейството му по света и у нас, защото те са собственост на дружество, в което участие имат и други лица. Непипнати засега са и банковите сметки на мажоритарния собственик на КТБ - процедурата за падането на банковата тайна е по-продължителна.

Какво притежава той

Най-ценният имот на Цветан Василев е огромната резиденция на ул. „Саша Попов", в непосредствена близост до президентската вила „Калина" в столичния квартал Бояна. Палатът е с разгъната застроена площ над 1000 кв. м и се оценява на няколко милиона евро. В момента имението се води на семейната фирма „Инвест мениджмънт". Собственост на „Инвест мениджмънт" е и бившият ресторант „Капитан Кук" в центъра на София, до градинката „Кристал". По последни данни след сериозни преустройства сега помещението се ползва само от фамилията Василеви.

През 2012 г. Цветан и Антоанета Василеви са прехвърлили на „Инвест мениджмънт" също апартамент в столичния кв. „Борово" и куп други имоти. Лично на банкера и на половинката му се води вила в средиземноморски стил в местността Буджака в Созопол, построена през 2009 г.

Банкерът и съпругата му притежават и 4 ателиета в блок 199 на ул. „Пчела" в жк „Красно село". Към портфолиото се прибавят също голям апартамент на ул. „Кричим" в софийския кв. „Лозенец", както и три парцела в Драгалевци с обща площ 3,6 дка. Василеви притежават и 64 кв. м апартамент в планинския курорт Банско.