/КРОСС/Петър Волгин приветства инициативата за търсене на отговор защо бе свалено от ефира на Националното радио предаването му, подета от Владимир Танев, проф. Людмил Георгиев и Иван Обретенов. Не защото става дума и за "Деконструкция", а защото шефовете на обществените медии дължат обяснение на обществото за своите действия, аргументира се той.
На 8 септември журналистът обяви във Фейсбук, че ръководството на БНР е взело решение предаването "Деконструкция" да не се излъчва по време на едномесечния предизборен период и изрази надежда, че ще удържи на думата си и след 5 октомври предаването отново ще бъде в ефир.
Да, цензурските мераци продължават, но сме сигурни, че ще излезем по-силни, написа тогава Волгин с благодарности към екипа на предаването.
В социалната мрежа днес Петър Волгин пише:
Добра беше инициативата на Владимир Танев, проф. Людмил Георгиев и Иван Обретенов да се срещнат с генералния директор на БНР и с директора на "Хоризонт", за да разберат какво налага спирането на определени предавания в предизборния период. Казвам, че инициативата е добра не защото става дума и за "Деконструкция", а защото шефовете на обществените медии дължат обяснение на обществото за своите действия. Няма да преразказвам срещата, а просто ще цитирам Владимир Танев с впечатленията му от разговора:
"Тежка и неприятна среща в БНР. Никак не е приятно да спориш, дори да се караш в кабинета на генералния директор на БНР с колеги и приятели. Защото именно такива са за мен шефа на радиото Радко Янкулов и директора на програма Хоризонт Васко Чобанов. При тях бяхме тази вечер заедно с проф. Людмил Георгиев и Иван Обретенов, бивш генерален директор на радиото. Видяхме се, говорихме си, пихме си кафе и не се разбрахме. Не зная как е при Люси и Иван. Те ще споделят своите усещания от тази неособено приятна среща.
За мен свалянето на Волгин от ефир е политическа поръчка и Радко Янкулов ще остане в историята като първия радиошеф, по премето на чиито мандат напористия радиолевичар е свален от ефир. Радко и Васко обосноваха решението си с чисто програмни намерения, че било временно до изборите, че Волгин остава като водещ на 12+3. И аз на тяхно място нямаше да си призная, че съм бил притиснат да резна главата на Волгин и щях на премълча името на поръчителя. Страшното е, че с този акт започва пълзящата ремутризация в медиите.
Остава без отговор въпроса - защо колегите на Волгин продължават да мълчат. Защо гилдията ни си е завряла главата в медийния пясък. Защо потвърденото участие в днешния протест срещу цензурата и в защита на Волгин се превърна във фарс.
Задавам всичките тези въпроси като журналист, който е сърбал цензурната попара в края на далечната 1989-та година. Тогава в ефира на радиото звучеше Let it be. Сега е времето на самодоволството и на инстиктите за самосъхранение. Във всеки случай това не е моята предпочитана медийна среда..."