Брюксел се запозна с реформите в съдебната ни система
Секция: ПОЛИТИКА
10 Септември 2014 10:25
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Брюксел се запозна с реформите в съдебната ни система

/КРОСС/ Представители на експертната мисия на Европейската комисия (ЕК) в България по Механизма за сътрудничество и оценка се запознаха с актуалното състояние на натовареността и приноса на местните комисии по професионална етика в процедурите по назначаване, атестиране и повишаване на магистрати, както и промените в съдебната система. Това стана по време на втората им среща с представляващия Висшия съдебен съвет (ВСС) Соня Найденова и членове на Комисията по анализ и отчитане степента на натовареност на органите на съдебната власт и Комисията по предложенията и атестирането на съдии, прокурори и следователи, съобщават от ВСС.

Пред представителите на Брюксел е отчетено актуалното състояние на натовареността чрез предприетите краткосрочни мерки по оптимизиране структурата на съдилищата, прокуратурите и следствените органи. Освен това са взети и дългосрочни мерки за решаване на проблемите с натовареността, свързани с промяна на подсъдността, съдебната карта и нормата за натовареност.

Представителите на българската съдебна система са посочили съкращаването на 270 длъжности в по-ниско натоварените съдилища и разкриването на 276 в по-високо натоварените. Те отчитат, че най-голям ефект е налице в Софийски районен съд, където при средна натовареност 108.29% към 01.10.2012г. е постигната натовареност 66.05% към 31.07.2014г. За попълване незаетите щатове за магистрати ВСС е обявил над 300 конкурсни процедури за всички нива в органите на съдебната власт, след съответно планиране.

По време на срещата е акцентирано върху направеното планиране за обявяване на конкурсите, както за младши съдии и прокурори, така и за всички органи на съдебната власт, където са обявени конкурси. За първи път този ВСС е направил дългосрочно стратегическо планиране за необходимостта от наличните щатове, обявяването им на конкурс и назначаването на младшите съдии и прокурори през 2017г. на съответните длъжности в районните съдилища и районните прокуратури.

ВСС е изменил Методиката за атестиране на съдия, прокурор, следовател, административен ръководител и заместник на административния ръководител като е завишил изискванията към членовете на помощните атестационни комисии. Целта е създаване на обективни стандарти за атестиране и повишаване с акцент върху заслугите, почтеността и прозрачността. Предвидено бе в тях да участват магистрати, които са придобили статут за несменяемост, имат положителна много добра оценка от атестирането и не са дисциплинарно наказани.

С европейските представители са обсъдени и направени от ВСС предложения за законодателни промени в Закона за съдебната власт, касаещи подобряване процеса на атестиране и провеждането на конкурсните процедури. Освен това са разяснени и направените промени в Правилата за провеждане на конкурсите за магистрати с цел подобряване и ускоряване на конкурсните процедури.

Представен е напредъкът по определяне норма за натовареност на съдиите, прокурорите и следователите, като на европейските експерти са предоставени Анализът на пилотното изследване на натовареността на съдиите (декември 20013, януари 2014 г.), Методологията и анкетните карти за неговото провеждане. Резултатите от приключилото пилотно изследване на натовареността на прокурорите и следователите, предстои да бъдат анализирани.

В ход е пилотното изследване на натовареността на съдиите, като до 31.10.2014 г. тече попълване на електронни въпросници за тежестта на отделните видове дела, които ще послужат за определяне норма на натовареност и изчисляването й, като съвкупност между брой дела, фактическа и правна сложност.

Пояснено е, че с решение ВСС е приел до изготвяне на норма на натовареност, средната натовареност на съдиите в отделните съдилища по статистически данни на съответните инстанционни нива да се преценява като базисна норма при решаване на въпроса за индивидуалната натовареност на съдията при атестирането и дисциплинарната отговорност.

Представителите на Брюксел да били запознати и с това, че предстои изготвянето на проект на Стратегически план с ясна времева рамка за етапите и дейностите по реформата на съдебната карта за различните инстанционни нива - съдилища и прокуратури. Той ще бъде съобразен с направения от Центъра за изследване на демокрацията Анализ на социално-икономическите фактори, оказващи влияние върху честотата и типа дела, завеждани в българските съдилища.