Борис Чеширков: Изучаване на български език - ключът към интеграцията
Секция: БЪЛГАРИЯ
10 Септември 2014 11:16
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Борис Чеширков: Изучаване на български език - ключът към интеграцията

/КРОСС/Държавната агенция за бежанците вече е много по-подготвена институция. Това коментира Борис Чеширков, говорител на Върховния комисариат на бежанците към ООН в България в сутрешния блок на България Он Ер. По негови думи нужно е сред приоритетите на новото правителство да попадне и интеграционната стратегия, изготвена от кабинета "Орешарски".

"Към края на мандата на предишното правителство имаше една добре оформена интеграционна стратегия. Тя не беше приета, защото трябва да влезе в сила годишен план и да бъде създаден Национален съвет, който да я управлява. Има административна пречка и тя не може да бъде приета от временното правителство. След изборите се надяваме да бъде един от приоритетите." - обясни Чеширков.

Миналата година по това време Държавната агенция за бежанците не се справяше с потока емигранти, подчерта експертът. Според него основните проблеми бяха малкият брой легла и бавната регистрация. В момента има 6000 места за прием, а съставът на институцията е двойно по-голям, коментира Чеширков. По негови думи емигрантите вече се регистрират за 3 дена спрямо преди за седмица и дори за месец.

"Не можем да правим паралели, а и пристигащите не са такъв голям брой, какъвто бяха миналата година. Тогава си спомняме, че около 100 души пристигаха всеки ден. Сега, вчера например до 6:00 сутринта за 24 часа МВР информира, че са пристигнали 10 души. Тоест не можем да направим паралел с миналата година." - отбеляза Чеширков.

Събитията в Близкия Изток са изключително драматични, подчерта експертът. Според него обаче най- важно е в момента бежанците, които са у нас да се интегрират, а децата им да тръгнат на училище.

"Изучаване на български език - ключът към интеграцията. Достъп до жилище, възможност да се покажат професионалните квалификации и да може това семейство или човек да стъпи на краката си и да бъде полезно на обществото." - обясни Чеширков.

Снимка: Булфото