/КРОСС/ Днес Европейската комисия покани държавите членки да предложат проекти за подобряване на транспортните връзки в Европа. Наличното финансиране от ЕС е в размер на 11,9 млрд. евро. Това е най-голямата сума, отпускана наведнъж за изграждане на транспортна инфраструктура. Страните членки разполагат със срок до 26 февруари 2015 г. да представят своите предложения.
Финансирането ще бъде насочено към 9 главни транспортни коридора, които заедно ще образуват основна транспортна мрежа и ще бъдат икономическия гръбнак на единния пазар (вж. приложената карта). С помощта на финансирането ще се отстранят пречки, ще се променят коренно връзките по направлението изток - запад и ще се рационализират трансграничните транспортни операции в полза на предприятията и гражданите в ЕС.
Заместник-председателят на Комисията Сийм Калас, отговарящ за транспорта, заяви: „Транспортът е от основно значение за ефективността на европейската икономика, затова инвестициите в транспортни връзки с цел стимулиране на икономическото възстановяване са по-важни от всякога. Районите в Европа, които не разполагат с добри транспортни връзки, няма да бележат растеж или да процъфтяват. Държавите членки трябва да се възползват от тази възможност да кандидатстват за финансиране с цел постигане на по-добра свързаност, повишаване на конкурентоспособността и осигуряване на по-удобни и по-бързи пътувания за гражданите и предприятията."
В рамките на новия Механизъм за свързване на Европа (МСЕ) финансирането от ЕС в областта на транспорта се увеличи три пъти до 26 млрд. евро за периода 2014 - 2020 г. (в сравнение с 8 млрд. евро за 2007 - 2013 г.). Това е първият транш от новото финансиране в областта на транспорта.
Взети заедно, тези новости - трикратното увеличение на финансирането в областта на транспорта в съчетание с решението средствата да се насочат тясно към 9 главни транспортни коридора - представляват най-радикалната промяна в политиката на ЕС относно транспортната инфраструктура от нейното начало през 80-те години на миналия век.
Новата основна мрежа, която трябва да бъде изградена до 2030 г., ще свързва:
• 94 главни европейски пристанища с железопътни и пътни връзки;
• 38 ключови летища с железопътни връзки към големите градове;
• 15 000 км железопътни линии, модернизирани за висока скорост;
• 35 трансгранични проекта, насочени към намаляване на пречките.
Средствата ще бъдат отпуснати за най-конкурентните проекти и ще бъдат насочени към 9 главни транспортни коридора в Европа.
Проектите ще получат средства от ЕС, но държавите членки също трябва да участват във финансирането им. Резултатите от процедурата и отпуснатите за проекти средства ще бъдат обявени през лятото на 2015 г.