Лавров: Демократичното устройство на света не се вписва в политиката на днешния Запад
Секция: Русия
11 Септември 2014 13:21
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Лавров: Демократичното устройство на света не се вписва в политиката на днешния Запад

/КРОСС/ САЩ и Евросъюза постоянно призовават за съхраняването на принципите на демокрацията и върховенството на правото, но на международно ниво никой от тях не говори за тези базови ценности. Демократичното устройство на света не се вписва в политиката на днешния Запад, стремящ се на всяка цена да съхрани своите установени със столетия позиции. Това заяви пред ИТАР-ТАСС руският външен министър Сергей Лавров.

“Светът се променя, делът на САЩ и Европа в глобалния БВП се съкращава, появиха се нови центрове с икономически растеж и финансова мощ, където отива и политическото влияние. Тенденцията няма да спре. Може да й се съпротивляваш, което, уви, пробват да направят, но е трудно да гребеш срещу течението. Заради това и има много кризи. Да се прави това става все по-трудно…”, заяви Лавров.

Министърът подчерта, че САЩ гледа на Украйна като на арена за геополитически схватки едва ли не за бъдещето на света. “Ще съумее ли западът начело с Америка да запази доминиращото си положение или ще се наложи да се договаря с нови центрове на влияние? Аз питах Джон Кери и европейските министри, защо на практика във всеки конфликт Западът се обявява за незабавно прекратяване на огъня в името на постигането на национално съгласие – в Судан, Йемен, Афганистан и Палестина, а по отношение на Украйна, това не се случи? Значи с талибаните и “Ислямския джихад” е възможно да се провеждат преговори, а с тези, които кръстиха сепаратисти от ДНР и ЛНР, не?”.

Сергей Лавров изрази надежда, че примирието в Новорусия ще бъде съблюдавано. “Важно е отделните инциденти да не се превръщат в мащабни и да не доведат до нови военни действия. Ние подкрепяме предложението на ръководството на ДНР и ЛНР за спешно изпращане на наблюдатели на ОССЕ в тези райони, в които страните в конфликта се срещат. Тази точка е включена в споразумението в Миск от 5 септември и сега тя придобива ключово значение”, отбеляза още министърът.