Омбудсманът: Твърде дълго продължи сагата с КТБ
Секция: БЪЛГАРИЯ
11 Септември 2014 13:35
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Омбудсманът: Твърде дълго продължи сагата с КТБ

/КРОСС/Твърде дълго продължи сагата с Корпоративна търговска банка (КТБ), смята националният омбудсман Константин Пенчев. Най-сетне трябва да се намери институция, която да сложи край на това и да реши какво правим - оздравяване на банката, фалираме ли я, или какво, настоя в ефира на Националното радио омбудсманът и допълни: Не може хората да бъдат държани в тази агония. Това за мен е просто безобразие.  Тези месеци на пълно бездействие и на нищо неговорене и най-вече на нищо неправене не са полезни нито за някакви инвеститори, евентуално, нито за хората.

Трябва да се знае кой поема отговорността и според мен само един може да я поеме - БНБ, заяви още омбудсманът и добави: Аз имах възможност да се запозная с аргументите на БНБ. Аз съм тотално и изцяло несъгласен като юрист с правните доводи на БНБ. Това е едно шикалкавене и прехвърляне на топката неизвестно по какви причини. Предложението на министър Порожанов е добро, но не може министърът да заповяда, нито който и да е било друг, трябва БНБ да разреши това нещо на квесторите.

Константин Пенчев коментира действията на главния прокурор Сотир Цацаров: Предимството на главния прокурор като посредник пред омбудсмана, който по закон е посредник, е, че когато главният прокурор покани ръководството на БНБ, то отива под строй, а когато омбудсманът ги покани, те биха ме отминали с презрение.

Институциите трябва да работят и всяко едно бавене е във вреда на всички хора и на сигурността на държавата, защото едно такова бавене създава впечатление у обществото, и това го казвам съвсем компетентно и авторитетно, хората спират да вярват в банковата система изобщо, т.е. това за мен е сериозна опасност за националната сигурност. И когато Централната банка излиза с официално становище, че не би могло да бъдат гарантирани влоговете, защото държавата няма пари - това за мен е заплаха за националната сигурност. Как може да се каже, че една държава няма да си спази законите, понеже нямала пари? Това граничи с престъпление, обясни още той.

Омбудсманът коментира и мисията на европейските наблюдатели у нас за подготовката на доклада на ЕК за съдебната система: Аз мисля, че отдавна вече никой не очаква следващи доклади и никой не ги чете. Не знам дори дали тези, които ги пишат, дали ги четат, защото разбрахме колко безнадеждно е положението и как чрез тази система за мониторинг нищо не може да се постигне. Единственото, което може да се направи, е българските политици, в консенсус с обществото, да направят едни сериозни радикални и болезнени реформи в съдебната система. Иначе няма да се оправим никога.