/КРОСС/Софийският градски съд не даде ход на делото за задържането на Цветан Василев и обяви жалбата, внесена от адвокатите му за неоснователна. Към момента има постановление за задържането му за 72 часа.
Искането бе мярката му за задържане да бъде отменена с мотивът - банкерът да се върне в страната и да се заеме и на живо с оздравяването на КТБ.
Преди дни Тити Папазов предложи сделка на Сотир Цацаров.
"Искам да се обърна към главния прокурор - ако той със своя авторитет махне червената бюлетина за издирване, аз мога да гарантирам, защото мисля, че съм един от малкото останали хора, на които Василев има доверие - ще направя всичко възможно и мога да се ангажирам, че ще докарам Цветан Василев до 24 часа" - заяви Папазов в ефира на Нова телевизия.
По-рано адвокатът на банкера съобщи, че мажоритарният собственик на КТБ се намира в Белград.
След думите на Константин Симеонов сръбски медии също съобщиха, че Цветан Василев е забелязан в град Парачин, където той е посетил фабриката си за стъкло.
От сръбското вътрешно министерство обаче не потвърдиха тази информация. Г
оворител на МВР в Парачин обаче заяви, че полицията няма информация Цветан Василев да се е появявал скоро в града.
Вътрешният министър Небойша Стефанович също твърди, че МВР няма информация Василев да е в Сърбия.
Никой досега не ме е питал за Василев, нито са ми съобщавали подобна информация. Но ако е издирван от Интерпол, длъжни сме да сътрудничим, коментира Стефанович пред радио b92.
Съдия Иван Коев днес отхвърли жалбата, като се позова на Европейската конвенция за правата на човека, която коментира възможността всеки арестуван или осъден да обжалва своето задържане. Според Иван Коев, а това е и мнението на доста от юристите, които коментираха казуса, не е налице основание за прилагането на този текст, тъй като Цветан Василев не е задържан. Затова и жалбата му е преждевременна и на този етап недопустима, каза в кратките си мотиви Иван Коев. Преди това обаче доста емоционално и образно протече диалогът между двамата защитници на банкера и тримата представители на държавното обвинение. Искането на Василев да бъде отменен ареста му беше квалифицирано от прокурора по делото Иван Гешев като "виртуално". Отговорът на защитата пък беше, че щом жалбата е виртуална, то и обвинението е такова. Освен това било незаконосъобразно, защото Цветан Василев не бил получил обвинението си по надлежния ред, т.е. лично или чрез свой представител. От прокуратурата коментираха, че Цветан Василев се опитва да се постави над другите и се изживява като някаква екстериториална персона. Иван Гешев предупреди, че с искането си банкерът унижава българския съд, от когото не търси решение по конкретен казус, а някаква неясна за него "процесуална индулгенция". "Съдът не е Ватикана, за да раздава индулгенции в бъдеще време".
Така или иначе ще има продължение на този казус, тъй като отказът да бъде допуснато разглеждане на искането на Цветан Василев може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд, а делото беше насрочено за 18 септември.
Атакуването на прокурорското разпореждане Василев да бъде арестуван се основава на чл. 5 от Европейската конвенция за правата на човека, според който всеки задържан може да поиска от съд да се произнесе по законността на искането. Практика в България по този текст има от години, но тя е за случаи на осъществен арест, какъвто не е този с Цветан Василев. Банкерът е обвинен задочно за източването на КТБ. Именно въз основа на това обвинение българската прокуратура поиска той да бъде обявен за издирване в близо 180-те страни, членки на Интерпол, и когато и където бъде открит да бъде задържан и да премине през съдебна процедура за екстрадирането му в България. Именно с това искане защитата на Цветан Василев обяснява незавръщането му в България и твърди, че ако искането за арест бъде отменено, той ще си дойде, за да даде показания по делото КТБ и да работи за оздравяването на банката.