62-ма българи издирва Интерпол
Секция: БЪЛГАРИЯ
13 Септември 2014 10:40
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
62-ма българи издирва Интерпол

/КРОСС/ 48 българи и 13 чужденци, които се издирват с червена бюлетина от Интерпол по искане на нашата прокуратура. Други 14 нашенци се търсят от други страни за извършени от тях престъпления. Те също са обявени със снимки и данни за тях на сайта на международната полицейска организация, пише "24 часа".

Преди крайната мярка търсените да се появят с лицата си има други оперативни способи за издирването им и невинаги е удачно снимките им да се разпространяват в цял свят. Така че издирваните от Интерпол българи реално са много повече. За много от тях широката публика дори не подозира, че са били издирвани, заловени от партньорските служби и върнати у нас за разследване или излежаване на присъди.

190 са държавите от всички континенти, които членуват в Интерпол към днешна дата. Това обаче не е единственият канал, по който могат да се обявяват престъпници за издирване. Не по-малко лица са търсени и с Европейска заповед за арест, шенгенската информационна система и други.

Интерпол обаче остава най-популярната международна организация, която издирва избягали от правосъдието и безследно изчезнали, но чрез каналите се обменя информация и за свидетели, за престъпни навици, за идентифициране на трупове. Точно затова са и различните бюлетини, с които се издирват хора от цял свят.

Най-популярната е червената бюлетина, с която официално се издирват лица във връзка с извършени тежки престъпления. С жълта бюлетина търсят безследно изчезнали хора. Официално към днешна дата България издирва 123-ма, но бройката се мени всеки ден. Сред безследно изчезналите преобладават старци, деца и момичета от ромски произход. Със синя бюлетина се издирват свидетели по разследвания и съдебни дела, но задачата е те да бъдат локализирани. Затова и този списък не е публичен.

Зелената бюлетина се прикрепя към криминално проявени от различни страни, за които има вероятност да извършат престъпления в други държави, членки на Интерпол.
С черната бюлетина световната полицейска организация търси информация от партньорите за идентификация на трупове.