/КРОСС/ Не всички общини в България са напълно неподготвени за внезапните наводнения. Примерът е от община Търговище. Системата обаче е струвала на града половин милион лева и е факт единствено благодарение на френското правителство.
Търговище и някои от селата в региона се намират в рискова зона от наводняване. През 2005 г. приливна вълна от река Врана само за няколко часа приливна вълна потопи част от града, както и няколко села. Бедствието изненада всички.
Сега обаче има система за ранно известяване от четири станции - две следят за резки валежите, а две за покачване нивото на реките.
„Тогава станциите чрез компютъра предупреждават дежурния, че е възникнала опасност на част от територията на общината. Има програма при кризи, която се задейства от дежурния в общински съвет по сигурност и той оповестява фирмите или районите, които могат да бъдат залети", обясни главният експерт по сигурността в Община Търговище Кирил Керев в ефира на бТВ.
Досегашният опит показва, че в общината за сега може да се справи с валежи до 120 литра на квадратен метър за денонощие.
„Първата ни задача - рано да имаме информация, рано да подадем информация и ако се налага да проведем съответните мероприятия по извеждане на хората. Останалото няма как да го гарантираме, тук вече се искат и други мерки, допълнителни диги, изкуствено завиряване и ред мероприятия, които ние като община няма как да ги решим", посочи кметът Красимир Мирев.
Според градоначалника, който е и заместник председател на НСОРБ, санкционирането на кметовете, които не са вземали превантивни мерки срещу наводненията, няма да реши проблемите срещу стихията: „Това може би е работа и на държавата, да преценим дали е необходимо всяка община да има такова нещо".
Поддържането на системата за ранно известяване струва на общината около 60 хиляди на година. Средства от държавата за превантивни мерки срещу наводнения досега в Търговище не са получавали.