Щетите за българските фермери от руското ембарго възлизат на 10 млн. евро
Секция: ИКОНОМИКА
15 Септември 2014 12:59
Моля, помислете за околната среда, преди да вземете решение за печат на този материал.
Вашата Информационна агенция "КРОСС".

Please consider the environment before deciding to print this article.
Information agency CROSS
Щетите за българските фермери от руското ембарго възлизат на 10 млн. евро

/КРОСС/Преките щети за българските фермери от руското ембарго върху вноса на европейски селскостопански продукти възлизат на 10 милиона евро. Това потвърди в Пловдив министърът на земеделието Васил Грудев. Той уточни, че това е сумата на нереализираните договори с Русия. Поне още толкова на този етап са и косвените загуби, предизвиквани от спада на цените и непродадените плодове и зеленчуци.

От няколко седмици кризата е обхванала и сектора "Мляко и млечни продукти".

Министър Грудев уточни, че се работи усилено за компенсациите, които фермерите трябва да получат за преките и косвените си щети след въвеждането на руското ембарго.

Той съобщи също, че следващата седмица започва изплащането и на компенсациите за загубата на животните от разпространението на болестта "син език".

Отделно от края на тази седмица ще стартираме една допълнителна помощ - специално за овцевъдите. Аз утре имам среща с тях, на която да набележим тези краткосрочни мерки, по които да успеем да им изплатим това допълнително подпомагане. Надявам се от 16-и октомври, вече и с актуализацията на бюджета, да започнем да изплащаме и националните доплащания в сектор "Животновъдство" възможно най-рано, за да можем да обезщетим нашите производители в тази тежка ситуация, обясни земеделският министър.

Продължават преговорите с ЕК за финансово подпомагане на ваксинацията на животните срещу "син език". Министър Васил Грудев посочи: Средно между 3 и 4 милиона лева ще струва само ваксината. На този етап имаме уверение поне за 50%, но моята амбиция е да вдигнем до 75% помощта от Европейската комисия. Разбира се, това включва само цената на покупка на ваксината. Отделно имаме самото съхранение и самото поставяне на ваксините, които не са малки административни разходи, които обаче ще трябва да поемем ние като страна - членка.