/КРОСС/Заместник-главният прокурор Борислав Сарафов призова медиите да си сътрудничат с прокуратурата, когато правят разследвания за изборна търговия със скрита камера.
Апелът ми е да работим съвместно и когато някоя медия има сигнал или има разузнавателна информация, че някъде се подготвя корпоративен вот или се подготвя купуване на гласове, да уведоми своевременно прокуратурата, за да работим заедно. Т.е. вашите камери и микрофони да бъдат използвани в разследването", каза Борислав Сарафов пред журналисти.
Заместник-главният прокурор категорично отрече призивът да е свързан с невъзможността на разследващите да се справят с проблемите около доказването на изборните престъпления. Но призна, че "оперативният работник не е Бог, а медиите имат своите възможности за разузнаване".
Борислав Сарафов наблегна на факта, че прокуратурата трябва да си партнира с гражданското общество и медиите и че държавното обвинение "протяга ръка" за партньорство.
При последните избори у нас - за Европейски парламент, са били подадени над 400 сигнала за изборни престъпления, били са образувани 22 досъдебни производства, но има едва една присъда и то пробация. Според Сарафов основният проблем е, че свидетелите се отказват от показанията си, отказват да признаят дали върху тях е оказван някакъв натиск във връзка с изборите.
По четири журналистически разследвания около евровота прокуратурата е започнала разследвания. Най-яркият пример за това е Бобовдол, каза още Сарафов. В рамките на няколко дни са били разпитани над 60 свидетели, но въпреки това до обвинения не се е стигнало. "Когато свидетелите не казват, че е упражнена интервенция, ние не можем да повдигнем обвинение. Само по записите на журналистите не става. Ние не можем да фабрикуваме доказателства. Затова предлагаме да бъдем уведомявани още в самото начало, ако вие, медиите, придобиете оперативно интересна информация", каза още Сарафов.
На дискусия, организирана от Асоциация "Прозрачност без граници", посветена на противодействието на престъпленията срещу избирателните права на гражданите, Сарафов на свой ред успокои, че Костинброд-2 е невъзможен - заради промененото и заради скандала с надтиражните бюлетини законодателство, според което - не частна печатница, а БНБ печата бюлетините, заради контрола при транспортирането им, заради уникалния номер, който носи всяка от тях.
Сарафов успокои, че неправомерно печатане и съхраняване на надтиражни бюлетини вече е невъзможно, включително и за да се ползват като тапети, с което иронизира коментар от преди година и половина на единствения подсъдим по делото "Костинброд" - бившият главен секретар на МС Росен Желязков.
Според заместника на Сотир Цацаров от аферата, която взриви деня за размисъл, преди предишните предсрочни парламентарни избори, печеливши няма. Удар обаче е понесло държавното обвинение:
На форума беше направен анализ защо няма осъдени за изборни престъпления, въпреки стотиците сигнали и десетките разследвания. Именно в опит да бъде обърната статистиката, Борислав Сарафов призова микрофоните да станат СРС, за да бъдат събрани годни за пред съда доказателства за брокерите на гласове.